Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Za szybcy, beztroscy i nietrzeźwi – główne grzechy kierowców

Data publikacji 11.04.2018

Odpowiedzialność i bezwzględna trzeźwość kierowcy, jazda zgodna z przepisami i dostosowana do sytuacji panującej na trasie, a do tego sprawny samochód i ostry wzrok kierowcy – te warunki muszą być spełnione, by podróż samochodem mogła przebiec bezpiecznie. Niestety wśród wielu kierowców, którzy o tym pamiętają, są też tacy, którzy za nic mają powyższe zasady. To wobec nich najczęściej interweniują policjanci, dążąc do tego, by skutecznie ich wyeliminować z naszych dróg.

Każdego dnia policjanci interweniują w sprawie zdarzeń drogowych. Na niektóre z nich kierowcy nie mają wpływu lub jest on bardzo ograniczony. Na przykład, gdy za spowodowanie takiego zdarzenia odpowiedzialne jest dzikie zwierzę, którego obecności na drodze ani zachowania kierowca nie jest w stanie do końca przewidzieć. Jednak w większości przypadków, gdy dochodzi do wypadku lub kolizji, to odpowiedzialna za to jest osoba, która siedziała za kierownicą auta. Wśród tych, którzy najczęściej są sprawcami niebezpiecznych zdarzeń na drodze, są kierowcy którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i przekraczają dozwoloną prędkość lub za kierownicę swojego auta wsiadają pod wpływem alkoholu.

Lidzbark Warmiński: Cofał i uderzył w inne auto. Był pijany

Wczoraj (10.04.2018) kilka minut przed godz. 21:00 policjanci z Ornety otrzymali informację o kolizji drogowej, która miała miejsce na terenie gminy Lubomino. Jak wynikało ze zgłoszenia, kierowca volkswagena podczas cofania uderzył w zaparkowanego peugota na olsztyńskich numerach rejestracyjnych. Chwilę po zgłoszeniu policjanci zatrzymali sprawcę kolizji. Podczas badania stanu jego trzeźwości interweniujący funkcjonariusze ustalili, że 58-letni kierowca volkswagena miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkańcowi gminy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej.

Mrągowo: Pijany zakończył podróż na drzewie

Także wczoraj po godz. 23:00 doszło do zdarzenia drogowego na trasie Babięta - Zyzdrojowy Piecek (pow. mrągowski). Jak ustalili policjanci, kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego zjechał na lewy pas ruchu i uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Wówczas okazało się, że 25-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został przewieziony do miejscowego szpitala, gdzie ustalono, że nie doznał poważnych obrażeń. Tej nocy stracił prawo jazdy i wkrótce poniesie konsekwencje swojej nieodpowiedzialności. Według kodeksu karnego  za kierowanie w stanie nietrzeźwości może grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Za spowodowanie kolizji został już ukarany 500 złotowym mandatem.

Mrągowo: Tak się spieszył, że stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Funkcjonariusze mrągowskiej drogówki interweniowali także wobec „pirata drogowego”, który po godz. 19:00 jechał swoją toyotą przez miejscowość Rydwągi. Mężczyzna gnał z prędkością 110 km/h przy ograniczeniu prędkości w tym miejscu do 50 km/h. Tego dnia kierowca stracił na trzy miesiące prawo jazdy. Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 400 złotych oraz 10 pkt karnych.

Nidzica: Nie zwolnił w obszarze zabudowanym, stracił prawo jazdy

Podobny los jak kierowcę w pow. mrągowskim spotkał pewnego 41-latka w pow. nidzickim. Wczoraj policjanci ruchu drogowego patrolowali drogę wojewódzką 545 na odcinku Działdowo – Napiwoda. Z informacji otrzymywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz policyjnych analiz wynikało, że właśnie w Napiwodzie często dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez kierowców, którzy przekraczają w tym miejscu dopuszczalną prędkość jazdy i wyprzedzają inne pojazdy w sposób nieprawidłowy. Nie przypadkowo więc wczoraj nidziccy policjanci dokonywali tam pomiaru prędkości. Około godz. 17:00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód prowadzony przez 41-latka, który w rażący sposób przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyzna poruszał się z prędkością 105 km/h. W myśl obowiązujących przepisów został ukarany m.in. odebraniem prawa jazdy, które zostanie przesłane do właściwego starosty, który następnie wyda formalną decyzję administracyjną o zatrzymaniu dokumentu na okres 3 miesięcy.

Iława: Nie zastosował się do znaku drogowego i spowodował groźną kolizję

Każdy wypadek, kolizja to suma różnych elementów, z których wielu można uniknąć. Dlatego kierując samochodem, kierujmy się też rozsądkiem. Jak pokazuje przykład pewnego 36-latka, niestosowanie się do podstawowych zasad ruchu drogowego może zakończyć się groźnie wyglądającym zdarzeniem drogowym. Mężczyzna kierując samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na moście kierującej inną osobówką i doprowadził do zderzenia między pojazdami. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a kierowcy byli trzeźwi. Interweniujący na miejscu policjanci ustalili, że odpowiedzialny za kolizję jest 36-latek, który nie zastosował się do znaku drogowego (B-31), nakazującego mu ustąpienie pierwszeństwa. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany 500 zł mandatem.

  • Znak B-31
    Znak B-31
  • Miejsce zdarzenia w pow. iławskim
    Miejsce zdarzenia w pow. iławskim
  • Miejsce zdarzenia w pow. iławskim
    Miejsce zdarzenia w pow. iławskim

Giżycko: Nietrzeźwi za kierownicami samochodów

Giżyccy policjanci tak jak ich koledzy z innych jednostek, nie mają pobłażania wobec nietrzeźwych kierowców. Wczoraj funkcjonariusze giżyckiej drogówki interweniowali tych, którzy zdecydowali się jechać na tzw. „podwójnym gazie”. Najpierw po godz. 7:00 w miejscowość Bystry skontrolowali 27-letniego Mateusza W., który kierował autem będąc w stanie po użyciu alkoholu (0,34 promila). Zatrzymano mu prawo jazdy, a pojazd przekazano wskazanej osobie. Kilka godzin później, o godz. 15:50 na Placu Targowym w Giżycku do kontroli został zatrzymany 46-letni Andrzej G., który za kierownicę swojego auta wsiadł mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kilkanaście minut później, po godz. 16:00 w miejscowość Konopki Wielkie 52-letni Marek K. kierował autem kiedy w jego organizmie znajdowały się ponad 2 promile alkoholu. Jakby tego było mało, kierował pojazdem mimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami, który obowiązuje go do końca lipca tego roku. Jak zawsze przy takich okazjach apelujemy do kierowców, aby nie wsiadali za kółko, gdy nie mają stuprocentowej pewności, że są trzeźwi. Przypominamy, że wszystkie osoby mające jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, mogą to sprawdzić w najbliższej jednostce policji. W niektórych – tak jak na przykład w Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku (ul. 1 Maja 26) – mogą to zrobić samodzielnie, za pomocą ogólnodostępnego alkomatu.

Gołdap: Nietrzeźwy motorowerzysta i nieuważny kierowca

We wtorek około godz. 18:00 funkcjonariusze gołdapskiego ruchu drogowego patrolując jedną z ulic na terenie miasta, zauważyli kierującego skuterem, którego styl jazdy mógł sugerować, że może on być nietrzeźwy. Badanie alkomatem tylko potwierdziło przypuszczenia mundurowych. Kierujący miał w organizmie ponad  promil alkoholu. Teraz 29-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Ponadto może otrzymać nawet kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci z gołdapskiej drogówki tego samego dnia ponadto zatrzymali prawo jazdy 45–latkowi, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego. Około godz. 16:00 na skrzyżowaniu ulic 1-ego Maja z Jodłową w Gołdapi kierujący pojazdem Audi skręcając w lewo zjechał na przeciwległy pas ruch w wyniku czego uderzył w jadącego prawidłowo volkswagena. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Obaj kierowcy byli trzeźwi.

(tm)

Powrót na górę strony