Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajcie na oszustów działających na "policjanta"

Data publikacji 18.04.2018

Mieszkanka powiatu kędzierzyńskiego straciła 10 tys. zł. Oszuści działający metodą „na policjanta” zwiedli 78 - letnią kobietę. Przeczytajcie nasze rady – tak, by następnym razem nie dać się oszukać i nie stracić dorobku życia. Pamiętajmy też o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy.

16 kwietnia br. na terenie powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego oszust podający się za policjanta zadzwonił do 78-letniej kobiety. Poinformował ją, że bliska jej osoba spowodowała wypadek, jest w szpitalu i potrzebne są pieniądze na "załatwienie" sprawy. Niestety, starsza kobieta przekazała oszustom całe swoje oszczędności w kwocie 10 tys. zł. Po całej sprawie kobieta spostrzegła się, że mogła paść ofiarą oszusta, jednak było już za późno.

O takich sytuacjach, jaka przytrafiła się w Kędzierzynie-Koźlu, warto rozmawiać z naszymi rodzicami i dziadkami. Przy każdej okazji ostrzegajmy ich przed oszustami, którzy próbują wzbudzić ich zaufanie i okraść z oszczędności. Upewnijmy ich, że w sytuacjach podejrzanych, czy też nietypowych, mogą do nas zadzwonić.

Przypominajmy naszym seniorom również o podstawowych zasadach obsługi telefonu, między innymi tej, że aby wykonać nowe połączenie, to wcześniejsze musi być już zakończone. Dużą rolę odgrywają dzieci i wnukowie – to wciąż pod nich podszywają się sprawcy. Zapewnijmy swoich dziadków czy rodziców, że za pośrednictwem osób trzecich nigdy nie będziemy chcieli od nich pożyczyć pieniędzy.

Musimy również pamiętać o tym, że oszuści cały czas zmieniają metody swojego działania i zawsze należy być czujnym i ostrożnym.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony