Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pracownica banku zapobiegła wypłacie pieniędzy dla oszustki

Data publikacji 23.04.2018

Oszukana seniorka ochroniła swoje pieniądze dzięki czujności pracownicy jednego z inowrocławskich banków. Kobieta uwierzyła rzekomej wnuczce w opowieść o wypadku i zamierzała wypłacić gotówkę. Na szczęście dla niej do transakcji nie doszło.

W miniony piątek, 20.04.br., do 88-letniej mieszkanki Inowrocławia zadzwonił telefon. Dzwoniąca kobieta przedstawiła się za wnuczkę i opowiedziała o wypadku drogowym oraz o tym, że musi wpłacić tytułem kaucji kilkadziesiąt tysięcy złotych. Seniorka przekonana, że rozmawia z wnuczką, poszła do jednego z oddziałów banku w Inowrocławiu i tam chciała wypłacić gotówkę. Pracownica wykazała się nie lada czujnością. Rozmawiając ze zdenerwowaną klientką nabrała podejrzeń, że ma do czynienia z próbą oszustwa. Nie wypłaciła zatem kobiecie pieniędzy. Nadała też sprawie dalszy bieg. Powiadomiła dyrektora placówki, a seniorka niezwłocznie skontaktowała się z członkami swojej rodziny. Wówczas było już jasne, że zadziałała fałszywa wnuczka. Tym sposobem udało się zapobiec utracie pieniędzy.

Przy okazji tej sytuacji policjanci przypominają kilka ważnych zasad. Warto wiedzieć, że metody stosowane przez oszustów są przez nich modyfikowane i „udoskonalane”. Dlatego, trzeba mieć świadomość, jak próbują działać. Oszuści dzwonią najczęściej do osób starszych i zdarza się, że podają za wnuka, policjanta, a nawet funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Pamiętaj:
1. Nie ufaj osobom podającym się telefonicznie za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach policja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują.
2. Nie przekazuj gotówki osobom, których nie znasz.
3. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być oszustwo koniecznie powiadom policję, nr telefonu alarmowego 997 i 112!

Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą gromadzonych latami oszczędności!

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony