Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WOJEWODA LUBUSKI I KOMENDANT DZIĘKUJĄ ZA SKUTECZNĄ AKCJĘ W KOŻUCHOWIE

Data publikacji 18.05.2018

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz szef lubuskich policjantów insp. Jarosław Janiak podziękowali za skuteczne działania skutkujące obezwładnieniem napastnika uzbrojonego w nóż. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali policjanci z Komisariatu Policji w Kożuchowie oraz 45-letni mieszkaniec tej miejscowości, dzięki któremu nie doszło do tragedii.

St. sierż Mariusz Adam oraz st. post. Mateusz Banakiewicz - to na nich w piątek /18 maja/ skupiona była uwaga podczas briefingu zorganizowanego w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak chcieli wyróżnić i nagrodzić policjantów z Komisariatu Policji w Kożuchowie, którzy mimo niewielkiego stażu służby, zaprezentowali postawę godną doświadczonych gliniarzy. Ich dynamiczna, rozsądna i skuteczna akcja wobec szaleńca, który chciał pozbawić życia kilku przypadkowo napotkanych osób, zasługuje na najwyższe uznanie. Policjanci obezwładnili w efekcie napastnika uzbrojonego w nóż.

Ale dzisiejszy dzień miał również na celu nagrodzenie cichego bohatera, który mimo spektakularnego zachowania i spowodowania, że dziś nie mówimy o ofiarach śmiertelnych, chciał pozostać anonimowy. To 45-letni mieszkaniec Kożuchowa, który do czasu przyjazdu Policji, w momentami desperackich reakcjach ograniczył osiągnięcie celu przez napastnika z nożem. Mówiąc wprost sprawił, że dziewięć istnień ludzkich, w tym jego i m.in. matki z dwojgiem małoletnich dzieci, nie otrzymało ciosu mogącego okazać się zabójczym. Pod wrażeniem 45-latka jest dziś nie tylko niespełna dziesięciotysięczny Kożuchów ale i cała Polska. Niezwykle cenny i świadczący o wielkości tego człowieka jest fakt, że mimo sporego zainteresowania mediów jego bohaterską postawą, ten chciał i nadal chce pozostać anonimowy. Na czyn, którego dokonał stać by było niewielu. Możemy powiedzieć bezpośrednio i zdecydowanie, że uratował kilka osób. Ale skromność jaką wykazał się już po zajściu stawia go w świetle ludzi wielkich.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz szef lubuskich stróżów prawa insp. Jarosław Janiak powiedzieli, że chylą czoła przed 45-latkiem z Kożuchowa. W podobnym tonie wypowiadali się o policjantach, którzy mimo niewielkiego stażu dowiedli, że nie tak dawno wypowiadane słowa roty ślubowania są im doskonale znane.

Taka symbioza Policji ze społeczeństwem sprawia, że jest ona niezwykle skuteczna. I nawet przy tak ryzykownych i niebezpiecznych sytuacjach, jak ta z Kożuchowa, można mówić o skuteczności i profesjonalizmie. Dziękujemy!

http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/25307,Mogl-zabic-9-osob-Zarzut-usilowania-zabojstwa-dla-nozownika-z-Kozuchowa.html

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony