Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działali na szkodę spółki. Zabezpieczono ponad milion złotych

Data publikacji 21.05.2018

Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu z Wydziału III Przestępczości Gospodarczej, w sprawie prowadzonej przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu postawili zarzuty 6 osobom, które działały na szkodę jednej ze spółek z powiatu poznańskiego. Chcieli z niej wyprowadzić kilka milionów złotych. Dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy i prokuratorów, udało się zabezpieczyć ponad milion złotych na poczet obowiązku naprawienia szkody i przyszłych kar. Zatrzymanym osobom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W 2015 roku do policjantów z Poznania, zgłosili się przedstawiciele dużej spółki z powiatu poznańskiego. Poinformowali mundurowych, że z kont ich firmy zniknęło kilka milionów złotych, które zostały przelane na konto prywatnej osoby. Dzień przed wykonaniem przelewów pieniądze w obcej walucie, zostały przewalutowane na złotówki. W noc poprzedzającą wykonanie podejrzanych przelewów, w całej firmie nastąpiła awaria systemów teleinformatycznych. Jak się później okazało, ktoś przeciął przewody światłowodu, aby specjalnie wywołać awarię.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Policyjni śledczy razem z prokuratorami ustalili, że aby dokonać przelewów z firmowego konta, należy użyć tokenów, do których dostęp miały dwie osoby w spółce. Usłyszały one zarzuty działania na szkodę firmy.

Po kilku miesiącach i intensywnych poszukiwaniach, śledczy zatrzymali osobę, na której konto zostały przelane firmowe pieniądze. Mężczyzna złożył bardzo obszerne wyjaśnienia, na podstawie których policjanci i prokuratorzy zatrzymali do sprawy kolejne 3 osoby.

15 maja br. zostali zatrzymani 3 mężczyźni – w tym 2 poznańscy prawnicy. Jeden z nich był poszukiwany do odbycia kary za niezapłaconą grzywnę w związku ze sprawą dotyczącą wiarygodności dokumentów. W stosunku do wszystkich 3 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe na znaczne kwoty. W stosunku do podejrzanego wykonującego dotychczas zawód adwokata zastosowano środek w postaci zakazu wykonywania tego zawodu.

Efektem pracy policjantów i prokuratorów są zabezpieczenia majątkowe w postaci hipotek przymusowych na nieruchomościach, na kwotę ponad miliona złotych. Funkcjonariuszom i prokuratorom udało się odzyskać ponad 2 miliony złotych ze skradzionej sumy. Wszystkie osoby podejrzane, w tym 4 zatrzymanych usłyszało zarzuty działania na szkodę spółki i grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Poznaniu / kp)

 

Powrót na górę strony