Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant udzielił pomocy poszkodowanym

Bycie uczestnikiem wypadku drogowego może pozostawić trwały ślad nie tylko w postaci obrażeń na ciele, ale także w ludzkiej pamięci. Bardzo emocjonalne może też być doświadczenie bycia świadkiem takiego zdarzenia. Ważne wtedy jest to, by zachować zimną krew i skupić się na tym jak można pomóc poszkodowanym. Tak jak zrobił to mł. insp. Jan Markowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, który w czasie wolnym od służby nie wahał się ani chwili i udzielił pomocy uczestnikom wypadku drogowego.

Nigdy nie można być do końca pewnym tego, co czeka nas na drodze podczas podróży. Dlatego kierując autem, dojeżdżając do każdego zakrętu, skrzyżowania, czy wzniesienia należy zachować czujność i mieć ograniczone zaufanie do tego, jak zachowają się inni użytkownicy drogi.

W niedzielne popołudnie (27.05.2018) Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie mł. insp. Jan Markowski w czasie wolnym od służby wracał ze swoim synem z odwiedzin u rodziny. Przed autem komendanta w tym samym kierunku jechał osobowy Volkswagen Jetta. Kierujący zbliżali się do skrzyżowania dróg wojewódzkich Drwęczno - Bażyny w okolicach Klusajn. Dojeżdżając do skrzyżowania, komendant zauważył kolumnę motocykli poruszających się drogą z pierwszeństwem. Najprawdopodobniej nie zauważył jej kierowca VW Jetty, który ruszył na skrzyżowaniu do przodu i w tym właśnie momencie w bok drzwi jego auta, z ogromną siłą i impetem uderzył jeden z motocykli. Siła uderzenia była tak duża, że motocyklistę wyrzuciło kilka metrów dalej, a samochód przewrócił się na bok.

Jadący za osobówką mł. insp. Jan Markowski nie wahał się ani chwili. Wraz z synem od razu przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanym. Najpierw podeszli do motocyklisty i sprawdzili jego czynności życiowe, których niestety już nie wykazywał. Następnie przemieścili się do auta w którym uwięzieni byli kierujący mężczyzna oraz jego pasażerka. Policjant z synem najpierw musieli uwolnić osoby zakleszczone w pojeździe. Następnie przystąpili do udzielania im pierwszej pomocy przedmedycznej. Po kilku minutach na miejsce zdarzenia przyjechała wcześniej powiadomiona przez komendanta karetka pogotowia oraz policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wyznaczyli objazdy i kierowali ruchem wspólnie z funkcjonariuszami OSP i PSP. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynikało, że kierujący VW Jetta skręcając na skrzyżowaniu dróg, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem Kawasaki, doprowadzając do zderzenia pojazdów. W wyniku tego zdarzenia na miejscu zginęli 77-letni kierujący osobówki i 25-letni motocyklista. Ranna w wypadku 63-letnia pasażerka auta z ciężkimi obrażeniami ciała została przetransportowana śmigłowcem pogotowia lotniczego do szpitala w Elblągu. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach uczestników tego tragicznego w skutkach zdarzenia okazało się, że kierujący motocyklem nie posiadał prawa jazdy do kierowania motocyklem. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

  • miejsce zdarzenia
  • miejsce zdarzenia
  • miejsce zdarzenia
  • mł. insp. Jan Markowski
Powrót na górę strony