Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Podziękowania od mieszkańca dla dzielnicowego - to najważniejsze wyróżnienie jego pracy

Data publikacji 07.06.2018

Dzielnicowy Bliżej Nas. Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, to osoba dobrze znająca swój teren i ludzi tam zamieszkujących. Dlatego najważniejsze wyróżnienie jego pracy to podziękowania, które płyną od ludzi tam zamieszkujących. Takie właśnie podziękowania wpłynęły na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie dla starszego aspiranta Tomasza Grysza z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

„Dzielnicowy bliżej nas” to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych, a jak wiemy, realizowane przez nich zadania są niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli. Na spotkaniach dzielnicowi zapoznają również uczestników z aplikacją „Moja Komenda”, która m. in. umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Zebranym przybliżono także funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz wskazano, w jaki sposób korzystać z tego narzędzia internetowego.

Wczoraj (06.06.18r) na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie inspektora Tomasza Klimka, wpłynęły podziękowania dla starszego aspiranta Tomasza Grysza z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Jeden z mieszkańców tego miasta opisuje w nich, że postawa naszego policjanta jest godna naśladowania.

Starszy aspirant Tomasz Grysz – służbę w Policji rozpoczął 12 lat temu. Przez prawie trzy lata pracował w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji komendy policji w Iławie. Od 10 lat pracuje jako dzielnicowy w Referacie Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Był  nagradzany za swoją służbę przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz Komendanta Powiatowego Policji w Iławie. Dodatkowo wielokrotnie reprezentował komendę policji w podczas piłkarskich zmagań  propagując zdrowy trybu życia, aktywny wypoczynek oraz rozwijanie aktywności sportowej i podnoszenie sprawności fizycznej funkcjonariuszy policji. Dzielnicowy nagrodzony był również  przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Iławie nagrodą  "Korczaka" za bezinteresowną pracę na rzecz szkoły i pomoc w realizacji działań dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych a także za publiczne wspieranie i popularyzowanie działań szkoły wpływające na pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym. Natomiast Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Iławie za pomoc w kreowaniu pozytywnego wizerunku szkoły wyróżniło dzielnicowego „Statuetką Kopernika”.

Program „dzielnicowy bliżej nas

Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych. 

Kierunki zmian w służbie dzielnicowych dotyczą obszarów: kadrowego, szkoleniowego, komunikacji społecznej, organizacji służby oraz modernizacyjnego. Program został zainagurowany w czerwcu ubiegłego roku. Dziś w MSWiA podczas ogólnopolskiej konferencji zaprezentowane zostały dotychczasowe efekty programu oraz omówiono kierunki dalszych zmian w służbie dzielnicowych.

Zmiany w służbie dzielnicowych

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk 20 czerwca 2016 roku podpisał zarządzenie, dzięki któremu dzielnicowi m. in. nie prowadzą już dochodzeń i spraw o wykroczenia a spędzają więcej czasu na obchodzie swojego rejonu. Rewolucyjne zmiany weszły w życie 1 stycznia br. Dodatkowo dzielnicowi miejscy nie będą musieli realizować nakazów doprowadzeń a także w mniejszym zakresie będą uczestniczyć w czynnościach na rzecz innych komórek organizacyjnych. Przypomnieć należy, że każdy dzielnicowy ma telefon, skrzynkę e-mailową a dane kontaktowe do niego z łatwością znajdziemy w aplikacji "Moja Komenda" .

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał już rozporządzenie dzięki któremu powstanie nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzięki temu funkcja dzielnicowego stanie się opłacalna dla policjantów – policjanci będą mogli awansować pełniąc cały czas swoją funkcję. To niezwykle istotna zmiana – na tym stanowisku bardzo ważne jest doświadczenie i dobre rozeznanie okolicy, w której pełni się służbę.

- Dzielnicowi to funkcjonariusze, którzy stanowią wizytówkę polskiej policji. Nowe stanowisko daje perspektywy rozwoju zawodowego, daje możliwość awansu, również finansowego – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

MSWiA przygotowało także specjalne ulotki, które będą rozdawane przez „policjantów pierwszego kontaktu”. Każdy z nas znajdzie w nich dane kontaktowe swojego dzielnicowego oraz opis nowych aplikacji ułatwiających kontakt z policją m.in. „Mojej Komendy” czy „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

- Zależy nam, aby dotrzeć również do tych, którzy nie posługują się Internetem. Wszyscy, którzy chcą mieć kontakt z dzielnicowymi muszą mieć taką sposobność. Tutaj chodzi przecież o bezpieczeństwo – stwierdził szef MSWiA.

Kolejną zmianą będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań będzie konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy z nas będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.

Więcej policjantów, mniej wakatów

Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że w budżecie na rok 2017 udało się zagwarantować środki na dodatkowych 1000 etatów w polskiej Policji. Przypomniał, że w 2016 roku sukcesywnie trwała redukcja wakatów w tej formacji.

- W 2016 roku przyjęliśmy 178 nowych dzielnicowych. To znaczących wzrost, ale wciąż za mały. Policja powinna być blisko obywateli i dla obywateli, a spośród wszystkich policjantów to właśnie dzielnicowi powinni być najbliżej ludzi. Nowe stanowisko – starszy dzielnicowy będzie elementem stabilizującym w ich służbie – podkreślał wiceminister.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji przypomniał, że program „dzielnicowy bliżej nas” to jedno z działań – obok przywracania posterunków i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa -  które mają sprawić, że polska policja będzie bliżej obywateli.

Szef polskiej policji przedstawił dane, z których wynika, że liczba etatów wśród dzielnicowych od 2008 systematycznie zmniejszała się.

- Dopiero rok 2016 odwraca tę tendencję i liczba dzielnicowych zaczyna się zwiększać, a liczba wakatów topnieje. To kierunek, w którym konsekwentnie będziemy szli w następnych latach – podkreślał nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Komendant Główny Policji poinformował także, że dzielnicowi biorą udział w specjalistycznych kursach w ramach programu „dzielnicowy bliżej nas”. Każdy „funkcjonariusz pierwszego kontaktu” posiada już służbowy telefon komórkowy, dostęp do Internetu oraz indywidualną skrzynkę mailową.

Nagrody dla dzielnicowych

Konferencja była także okazją do nagrodzenia wyróżniających się „funkcjonariuszy pierwszego kontaktu”. Minister Mariusz Błaszczak przyznał nagrody finansowe mł. asp. Marcinowi Bajerowiczowi z Zabrza oraz mł. asp. Damianowi Krupie z Zielonej Góry.

Marcin Bajerowicz regularnie odwiedzał mieszkającą samotnie 76-letnią kobietę sprawdzając czy nie potrzebuje pomocy. Podczas jednej z takich wizyt nikt nie otworzył mu drzwi do mieszkania. dzielnicowy wezwał na miejsce straż pożarną i po wyważeniu drzwi zastali leżącą na podłodze kobietę. Mieszkanka około  5 dni wcześniej przewróciła się i doznała poważnych obrażeń ciała. Nie była w stanie wstać o własnych siłach. Natomiast Damian Krupa pod koniec ubiegłego roku uratował niedoszłego samobójcę. 

Dzielnicowi w oczach Polaków

W styczniu ubiegłego roku podczas konferencji dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA Agnieszka Glapiak zaprezentowała raport z badania na temat oceny pracy dzielnicowych. Jak wynika z sondażu aż 89 proc. Polaków uważa, że „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” są potrzebni. Również 89 proc. Polaków nie zna numeru telefonu do swojego dzielnicowego. Agnieszka Glapiak przypomniała o wyszukiwarce dzielnicowych, która funkcjonuje w ramach aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki niej nikt z nas nie musi pamiętać o numerze telefonu dzielnicowego, gdyż kontakt można szybko odnaleźć właśnie dzięki temu narzędziu. Ankietowani odpowiadali także na pytanie w jaki sposób policjanci powinni kontaktować się z mieszkańcami. 57 proc. z nas uważa, że powinny to być patrole, 36 proc. – dostępność pod telefonem, a 28 proc. że dzielnicowi powinni rozdawać wizytówki z numerem telefonu.

kw

Powrót na górę strony