Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatni dzień wymagał precyzji

Data publikacji 07.06.2018

W ostatnim dniu ekstremalnych ćwiczeń liczyła się przede wszystkim precyzja, dokładność oraz doświadczenie. Antyterroryści z całej Polski desantowali się na teren zamku w Chęcinach. W sumie przez ostatnie dni ponad 70 uczestników, w tym strażacy i żołnierze, doskonalili swoje umiejętności prowadząc działania zarówno na lądzie, w wodzie, jak i z policyjnego śmigłowca.

Policjanci Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z całego kraju, strażacy z kieleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, a także żołnierze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego zakończyli szkolenie. W tym ostatnim dniu każdy ćwiczył m.in. zjazd na linie osobistej z różnych wysokości, czy zjazd na linie desantowej tzw. szybkiej. Bardzo ważnym elementem tych działań był zjazd na celność, ponieważ obiektem, na którym ćwiczyli antyterroryści był zamek w Chęcinach, gdzie aby zjechać trzeba ogromnej precyzji i doświadczenia.

Szkolenie w całości związane było z ćwiczeniami wysokościowo - bojowymi zorganizowane przez kielecki Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji, rozpoczęto we wtorek. Wtedy to przy użyciu policyjnego śmigłowca Mi-8 udostępnionego przez  Zarząd Lotnictwa Policji Komendy Głównej Policji, praktykowano zjazdy na linie osobistej i desantowej tzw. szybkiej z różnych wysokości. Wczorajszy dzień wspólnego treningu upłynął m.in. na desantowaniu osób na jednostki pływające, skokach do wody ze śmigłowca, zjazdach po linie, a także podejmowaniu ludzi z wody. Wszystko to miało miejsce na terenie zbiornika wodnego w Sukowie. Dziś natomiast na uczestników czekały wymagające zadania, które pozwalały na doskonalenie umiejętności.

Inicjatorem zakończonego szkolenia są antyterroryści z Kielc, którzy poprzez jego przeprowadzenie, już po raz kolejny w ten sposób przyczynili się do podnoszenia kwalifikacji policjantów z całego kraju oraz wypracowywania metod wspólnego działania w sytuacjach, które mogą przytrafić się w życiu. Szkolenie zostało przygotowane zarówno pod względem wykonywanych przez antyterrorystów zadań, jak i właściwego zabezpieczenia. W miejscach ćwiczeń byli m.in. ratownicy medyczni Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz zastęp straży pożarnej.

Opr. MT
Źródło: KWP Kielce

Powrót na górę strony