Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany z dopalaczami

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali 24-latka, u którego znaleźli i zabezpieczyli prawie 54 g substancji chemicznych tzw. „dopalaczy”.

We wtorek  5 czerwca br.. funkcjonariusze wielickiej komendy uzyskali informacje, że w pobliżu placu zabaw na jednym z wielickich osiedli ma dochodzić do handlu zakazanymi substancjami. Po przybyciu na miejsce mundurowi zauważyli zaparkowane audi, w którym znajdowało się dwóch mężczyzn. Na widok policjantów kierowca samochodu próbował uruchomić pojazd i odjechać. Kryminalni natychmiast wylegitymowali przebywające w pojeździe osoby. W trakcie przeszukania pojazdu w schowku pod kierownicą funkcjonariusze ujawnili worek strunowy z zawartością 40 mniejszych woreczków z krystaliczną substancją.

Według zatrzymanego 24-latka miały to być dopalacze. Ponadto w bagażniku pojazdu ujawniono pieniądze w kwocie 8 tys. zł. Teraz zabezpieczone środki trafią do laboratorium i dalsze czynności w sprawie będą zależały od wyników szczegółowej analizy składu chemicznego.

Kluczowe będzie ustalenie, czy są to narkotyki albo środki zastępcze bądź nowe substancje psychoaktywne, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu jest zabronione. Jeśli sporządzona przez biegłego opinia będzie stwierdzała, że substancje te znajdują się na liście zakazanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, 24-latek usłyszy zarzut posiadania narkotyków. Za to przestępstwo grozi nawet 3 lata więzienia. Z kolei, gdy okaże się że to tzw. środki zastępcze, czynności – postępowanie administracyjne – prowadzić będzie inspekcja sanitarna.

Dopalacze to śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Powodują one w szybki i nieodwrcalny sposób zmiany w organizmie człowieka, dlatego reagujmy, jeśli wiemy, że ktoś po nie sięga. Jeżeli mamy wiedzę nt. osób oferujących do sprzedaży dopalacze przede wszystkim poinformujmy o tym Policję – uchronimy w ten sposób innych przed poważnym niebezpieczeństwem, dzięki czemu możemy uratować komuś życie!

(KWP w Krakowie / mg)

  • dopalacze
  • dopalacze
Powrót na górę strony