Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczymy, szkolimy, współdziałamy... by społeczeństwo czuło się bezpiecznie

Data publikacji 19.06.2018

Aby profesjonalnie, a co najważniejsze służyć społeczeństwu funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestniczą w ćwiczeniach sztabowych. Ciągłe doskonalenie zawodowe wpływa na jeszcze wyższą zdolność do działania w wypadku nagłego zagrożenia, a także przećwiczenia systemów współpracy między służbami. Przykład to ostatnie ćwiczenia sztabowe w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, w których brali zielonogórscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Więziennej i Straży Pożarnej.

Jedno z istotniejszych zadań zielonogórskich policjantów to zapobieganie i łagodzenie skutków zdarzeń kryzysowych. Szczególnie w takich sytuacjach niezbędne jest współdziałanie z innymi służbami czy instytucjami. Dzięki organizowanym co pewien czas ćwiczeniom z różnymi scenariuszami, w czasie prawdziwego kryzysu – jak mogliśmy zobaczyć podczas ubiegłorocznego wystąpienia orkanu Ksawery w naszym województwie – to współdziałanie przebiega perfekcyjnie.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że Dyżurny KMP w Zielonej Górze telefonicznie otrzymuje informację, że przy bramie głównej Zakładu Karnego w Krzywańcu znajduje się agresywna grupa mężczyzn domagających się wypuszczenia swojego kolegi. Napastnicy wrzucili na teren ZK petardy i race powodując pożar wieżyczki wartowniczej oraz silne zadymienie w sąsiadującym bloku więziennym. Ponadto w pojeździe, którym przyjechali mężczyźni, wartownik zauważył przedmiot przypominający broń maszynową. O sytuacji powiadomiony zostaje Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze, którego decyzją do natychmiastowych działań skierowana zostaje Nieetatowa Grupa Realizacyjna
KMP w Zielonej Górze oraz pozostałe siły i środki. Na miejsce przyjeżdżają funkcjonariusze straży pożarnej, którzy gaszą pożar wieżyczki. W tym samym czasie następuje ewakuacja osadzonych osób z sąsiednich bloków. Kiedy na miejsce przyjechała Nieetatowa Grupa Realizacyjna KMP w Zielonej Górze jeden z napastników wyciąga z samochodu broń maszynową i zaczyna strzelać w kierunku policjantów. Dowódca decyduje o natychmiastowym odparciu zamachu, w wyniku szybkich i skutecznych działań w samochodzie zostają zatrzymani wszyscy napastnicy.

Założone cele ćwiczeniowe zostały osiągnięte, co potwierdza sprawny przebieg akcji, a także opinie obserwatorów i uczestników przedsięwzięcia po jego zakończeniu. Aby w rzeczywistości w sytuacjach kryzysowych działania służb były profesjonalne i skuteczne niezbędne jest doskonalenie umiejętności. I profesjonalne współdziałanie – takie, które mogliśmy zaobserwować podczas ostatnich ćwiczeń w Krzywańcu

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

Powrót na górę strony