Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 12.07.2018

Już blisko dwa lata w naszym województwie działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki niej każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Do teraz na terenie powiatu świeckiego mieszkańcy nanieśli ponad 700 zgłoszeń.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie, a także przedstawienie skali oraz rodzaju zagrożeń, a tym zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym celu w 2016 roku została utworzona Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje, także w powiecie świeckim.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców za pomocą internetu informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów zgłoszonych w ten sposób policji jest sprawdzany przez funkcjonariuszy.                    
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Od momentu, gdy aplikacja zaczęła funkcjonować policjanci ze Świecia odczytali ponad 700 zgłoszeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które wymagają interwencji policji. Blisko 50 % zaznaczonych problemów zostało potwierdzonych przez mundurowych. Każdego dnia, na bieżąco, pojawiają się nowe sygnały od obywateli. Te, które wpłynęły w ostatnim czasie są w trakcie weryfikacji przez patrole policji.

Wśród wszystkich zagrożeń wskazanych w powiecie świeckim od początku funkcjonowania KMZB najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Ponad 77% sygnałów od mieszkańców dotyczyło właśnie tych problemów. W przypadku potwierdzenia uzyskanej poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji, policjanci podejmowali interwencje oraz prowadzili działania we wskazanym obszarze.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 112.

Powrót na górę strony