Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„BEZPIECZNY AUTOBUS” NA PODLASKICH DROGACH

Data publikacji 27.07.2018

Podlascy policji rozpoczęli działania „Bezpieczny Autobus”. Głównym celem policyjnej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, w trakcie podróży do miejsc letniego wypoczynku. Policjanci ruchu drogowego w całym województwie prowadzą wzmożone kontrole autobusów, sprawdzając głównie ich stan techniczny, trzeźwość kierowców, przestrzegania ograniczeń prędkości i przepisów prawa transportowego. Wzmożone kontrole potrwają do późnych godzin w niedzielę.

Żeby podróż autobusem należała do udanych i bezpiecznych podlascy policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczny Autobus”. Dziś, od wczesnych godzin porannych mundurowi prowadzą wzmożone kontrole autobusów na drogach całego województwa. Policjanci ruchu drogowego, wspólnie z inspektorami z Inspekcji Transportu Drogowego, sprawdzają stan techniczny pojazdów, przestrzeganie dopuszczalnej prędkości, trzeźwość kierujących oraz przestrzeganie przepisów prawa transportowego. Policyjna akacja potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę.

Podlascy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podróżując autobusem: przed wyjazdem dziecka sprawdźmy, kto i gdzie organizuje jego wyjazd oraz pobyt. Dowiedzmy się, czy ktoś ze znajomych nie wysyłał na wypoczynek swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika. Pamiętajmy, że niższa cena wynajęcia autobusu na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika. Ustalmy też - czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje do zajmowania się dziećmi. 

 

Podstawowe warunki techniczne, jakie powinien spełniać autobus podczas przewozu dzieci:

  • każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie – co 6 miesięcy; 
  • autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony;
  • autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;
  • autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy; 
  • autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 - powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.

Jeżeli spotykamy się z sytuacją, w której to kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji to znak, że coś jest nie w porządku. Miejmy na uwadze, że bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze i warto czasami poczekać godzinę dłużej, aby przed podróżą sprawdzić zarówno autobus jak i kierującego.

Ponadto przypominamy o kilku podstawowych zasadach związanych z bezpiecznym zachowaniem w trakcie jazdy autobusem:

  • przejścia w autobusie powinny być wolne, co umożliwia w razie ewakuacji szybkie opuszczenie pojazdu (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku);
  • w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami, czy wychylać się przez okna;
  • jeżeli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa – dzieci muszą mieć je zapięte.

W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza „na trzeciego”, rozmawia przez telefon komórkowy) – nie bądźmy biernym obserwatorem jego poczynań i zdecydowanie zwróćmy mu uwagę, a także natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.

Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autobusu i po zakończeniu podróży w bezpieczny sposób poruszały się – już jako piesi.

Podlascy policjanci życzą wszystkim – bezpiecznego podróżowania w czasie tegorocznych wakacji.

Powrót na górę strony