Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Blisko 30 stopni i pies zamknięty w aucie – interweniowali policjanci

Data publikacji 01.08.2018

Niemal każdego dnia policjanci apelują o niepozostawianie psów w zamkniętych samochodach podczas upałów. Niestety nie do wszystkich ta informacja dociera. Kolejna osoba pozostawiła czworonoga w aucie, na szczęście z pomocą przyszli policjanci.

Wczoraj przed godziną 10.00 oficer dyżurny policji otrzymał informację, o tym, że na ulicy Rybnej w Mrągowie w zamkniętym samochodzie siedzi pies, któremu ze względu na wysoką temperaturę grozi niebezpieczeństwo.

Policjanci, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili zgłoszenie. W słońcu, w  zamkniętym aucie z ledwie uchylonymi szybami przebywał mały piesek bez dostępu do wody. Temperatura na zewnątrz była już w granicach 28 stopni Celsjusza. Zwierzak wyglądał na zmęczonego. Funkcjonariusze podjęli decyzję o siłowym opuszczeniu szyby, w efekcie czego wyjęli zwierzaka z rozgrzanego auta. Po około pół godzinie do auta wróciła właścicielka psa.  

Nie zabierajmy ze sobą zwierząt w podróż samochodem jeśli planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będziemy mogli ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła "powiewu". Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

dk/in

Powrót na górę strony