Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol prawdopodobną przyczyną utonięcia 40-latka

Data publikacji 03.08.2018

40-latek był na miejskim kąpielisku w Zielonce wraz ze swoim 39-letnim bratem. Mężczyźni mieli spożywać alkohol. Bracia postanowili się wykąpać i weszli do wody poza wyznaczonym do tego miejscem. Jeden z nich wypłynął dalej i zaczął tonąć. Mimo szybkiej reakcji ratowników WOPR, pilnujących bezpieczeństwa na kąpielisku strzeżonym po drugiej stronie zbiornika oraz prowadzonej akcji ratowniczej i reanimacji, 40-letni mężczyzna zmarł.

Dwaj bracia, 39 i 40-latek, mieszkańcy Warszawy przyjechali wczoraj na teren kąpieliska w Zielonce. Mężczyźni nie skorzystali jednak z plaży strzeżonej, gdzie bezpieczeństwa osób tam wypoczywających pilnują ratownicy WOPR. Swój pobyt postanowili dodatkowo uatrakcyjnić spożywając alkohol. Kilka minut przed 18 postanowili się wykąpać i weszli do zbiornika w miejscu niestrzeżonym. Jeden z nich wypłyną dalej i w pewnym momencie zaczął się topić.

Powiadomieni o tej sytuacji ratownicy WOPR będący na plaży strzeżonej natychmiast pospieszyli na ratunek. Nieprzytomnego mężczyznę wydobyli z wody i przystąpili do reanimacji wspólnie z przybyłym na miejsce zespołem pogotowia ratunkowego. Ta, mimo wszelkich starań ratowników nie przyniosła zamierzonego efektu i będący na miejscu lekarz stwierdził zgon 40-latka.

Rozpytany na okoliczność zdarzenia brat zmarłego potwierdził, że obaj pili alkohol i weszli do wody, po czym brat zaczął się topić. Badanie stanu trzeźwości 39-latka wykazało w jego organizmie ponad 2,8 promila alkoholu. Decyzją prokuratora ciało 40-latka zostało przewieszone do Zakładu Medycyny Sadowej, gdzie Sekcja zwłok wykaże przyczynę zgonu mężczyzny.

To pierwszy taki przypadek utonięcia w tym roku na terenie kąpieliska w Zielonce.

Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:

 •  kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i nie wchodzić do wody w miejscach zabronionych,
 •  dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,
 •  gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w kamizelkę ratunkową lub specjalne rękawki,
 •  pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, unikajmy także spożywania obfitych posiłków bezpośrednio przed kąpielą,
 •  po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, wpierw stopniowo zmoczmy ciało, w ten sposób unikniemy szoku termicznego,
 •  skoki "na główkę" oddajemy tylko na basenach, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,
 •  materace zostawmy na brzegu lub pływajmy w pobliżu linii brzegowej - nie wypływajmy na nich na środek jeziora,
 •  unikajmy w wodzie zabaw typu „podtapianie” czy zrzucanie innych z materaca,
 •  przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników,
 •  korzystając z rowerów wodnych, łodzi i innych sprzętów pływających - bez względu na umiejętności - pływackie zakładajmy kamizelki ratunkowe.
 •  alkohol + kąpiel, może doprowadzić do tragedii. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.
 •  na rzekach jest to szczególnie niebezpieczne. Nurt się zmienia, rzeka niesie ze sobą piasek i różne przedmioty, nawet konary drzew.

(KSP / kp)

 


 

Powrót na górę strony