Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Alkohol i narkotyki” – policjanci podsumowali działania na drogach Warmii i Mazur

Data publikacji 17.08.2018

„Alkohol i narkotyki" to działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Wzmożone kontrole mają też ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, których przyczynami są alkohol i narkotyki. Podczas przeprowadzonych działań warmińsko – mazurscy policjanci przebadali 9173 kierujących, 35 było pod wpływem alkoholu. Żaden ze skontrolowanych kierujących nie był pod wpływem narkotyków.

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Alkohol w sposób znaczący:

- pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,

- wydłuża czas reakcji kierującego,

- powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,

- ogranicza pole widzenia,

- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Wczoraj na drogach regionu policjanci ruchu drogowego prowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Były one skoncentrowane na przeprowadzeniu maksymalnej liczby kontroli kierowców i wyeliminowaniu z ruchu tych, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Podczas działań policjanci przebadali 9173 kierujących. W konsekwencji zatrzymali 35 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

Warmińsko – mazurscy policjanci ruchu drogowego w ciągu 7 ostatnich miesięcy przeprowadzili ponad 325.000 kontroli na zawartość alkoholu w organizmie, tj. o ponad 19.500 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie funkcjonariusze drogówki ujawnili 1725 nietrzeźwych kierujących, tj. o ponad 300 więcej niż w tamtym roku za ten sam okres.

Węgorzewo

Około godziny 17.00 policjanci podczas patrolu w jednej z miejscowości na terenie gminy Węgorzewo skontrolowali jadącego rowerzystę. Podczas legitymowania mężczyzny,  funkcjonariusze poczuli od niego mocny zapach alkoholu. Jak się okazało, 63-latek miał blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i przekazali jego rower osobie trzeźwej.

Około godziny 23.45 na jednej z ulic w mieście policjanci skontrolowali kierującego osobowym oplem. 27-latek, miał ponad 1 promile alkoholu w organizmie. Ponadto mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego nie posiadł przy sobie wymaganych dokumentów, w tym również prawa jazdy.

 • Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki
  Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki
 • Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki
  Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki
 • Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki
  Węgorzewo - działania Alkohol i narkotyki

Lidzbark Warm.

Podczas działań policjanci skontrolowali 463 kierujących pod kątem stanu trzeźwości oraz pod kątem kierowania pod wpływem środków odurzających.

W wyniku przeprowadzonych działań policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy 3 nietrzeźwych kierujących rowerzystów:

Przed godziną 15.00 na trasie W-513 w miejscowości Miłkowo, policjanci zatrzymali 74-latka, po zbadaniu stanu trzeźwości mieszkańca gminy okazało się, że miał on blisko 0,3 promila alkoholu w organizmie,

Kilka minut przed godziną 20.00 w m. Ełdyty Wielkie mundurowi zatrzymali 36-latka. Mężczyzna miał ponad promila alkoholu w organizmie,

Dziś o godzinie 3.30 policjanci zauważyli kierującego rowerem w miejscowości Medyny 18-latka. Mężczyzna miał ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Kierujący jednośladami za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami karnymi. Zabezpieczone rowery zostały przekazane rodzinom mężczyzn.

 • Lidzbark Warm. - działania Alkohol i narkotyki
  Lidzbark Warm. - działania Alkohol i narkotyki
 • Lidzbark Warm. - działania Alkohol i narkotyki
  Lidzbark Warm. - działania Alkohol i narkotyki

Działdowo

Funkcjonariusze drogówki skontrolowali 331 kierujących pojazdami i ujawnili 1 kierującego, który wsiadł za kierownicę pojazdu mimo, że wcześniej spożywał alkohol.

Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol ruchu drogowego tuż po godzinie 7.00 rano w miejscowości Gródki. Mieszkaniec gminy Płośnica poruszał się pojazdem marki Ford będąc w stanie po użyciu alkoholu - blisko pół promila. 46-latkowi policjanci uniemożliwili dalszą jazdę i zatrzymali prawo jazdy.

 • Działdowo - działania Alkohol i narkotyki
  Działdowo - działania Alkohol i narkotyki
 • Działdowo - działania Alkohol i narkotyki
  Działdowo - działania Alkohol i narkotyki

Mrągowo

Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość 406 kierowców. W efekcie prowadzonych działań 3 z nich straciło prawo jazdy.

Pierwszy kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej po godzinie 9.00 na ulicy Olsztyńskiej w Sorkwitach. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Wynik badania alkomatem bezwzględnie wskazał, że 50-latek miał w swoim organizmie 1 promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy kategorii A, B, a pojazd przekazali trzeźwemu kierowcy.

Tego dnia w stanie nietrzeźwości za kółko audi wsiadł również 42-latek. Mężczyzna miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W efekcie czego stracił prawo jazdy kategorii B.

Natomiast ponad 1 promil alkoholu w organizmie miał 40-latek zatrzymany przez policjantów na ulicy Wolności w Mrągowie. Kierowca seata nigdy nie miał prawa jazdy. Nie posiadał też przy sobie obowiązkowych dokumentów, a dodatkowo jego osobówka nie miała ważnych badań technicznych.

Giżycko

Około godziny 7.00 w Giżycku, na ul. Moniuszki zatrzymano kierującego pojazdem osobowym. W wyniku pomiaru na zawartość alkoholu w jego organizmie policjanci stwierdzili ponad pół promila. Kierujący to 48-letni mieszkaniec Giżycka.

Niecałe 20 minut później został zatrzymany kolejny kierujący, będący pod wpływem alkoholu. Tym razem był to 39-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego, który kierował koparko - ładowarką ulicą Turystyczną w Giżycku.

W wyniku tych działań ujawniono jeszcze dwóch rowerzystów, którzy również byli nietrzeźwi w momencie prowadzenia swoich jednośladów. Pierwszy z nich, 54-letni mieszkaniec gminy Wydminy, jechał on ulicą Grunwaldzką w Wydminach, a drugi – 33-letni mieszkaniec  gminy Giżycko poruszał się ulicą w miejscowości Pieczonki.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

 • Ełk - działania Alkohol i narkotyki
  Ełk - działania Alkohol i narkotyki
 • Ełk - działania Alkohol i narkotyki
  Ełk - działania Alkohol i narkotyki
 • Ełk - działania Alkohol i narkotyki
  Ełk - działania Alkohol i narkotyki
 • Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
  Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
 • Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
  Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
 • Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
  Nidzica - działania Alkohol i narkotyki
 • Elbląg - działania Alkohol i narkotyki
  Elbląg - działania Alkohol i narkotyki
 • Olsztyn - działania Alkohol i narkotyki
  Olsztyn - działania Alkohol i narkotyki
 • Olsztyn - działania Alkohol i narkotyki
  Olsztyn - działania Alkohol i narkotyki

brd kgp/gm/mk/jn/dk/dr/in

Powrót na górę strony