Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści w rękach policjantów. Wyciągali dane, a później na ich podstawie okradali osoby poszkodowane z terenu całego świata

Data publikacji 25.08.2018

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali trzy osoby podejrzane o liczne oszustwa. Na chwilę obecną funkcjonariusze ustalili, że obywatele Ukrainy w ciągu ostatnich miesięcy wyłudzili dane osobowe, numery oraz dane dostępowe do kont bankowych od co najmniej kilkuset osób. Mając te informacje pozbawiali ich oszczędności. Poszkodowani są mieszkańcami wielu krajów, w tym np. obywatele Nowej Zelandii, który utracił ponad 20 tysięcy euro. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Phishing – to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, by wyłudzić określone informacje m.in. dane osobowe lub dane niezbędne do logowania, do kont bankowych albo te potrzebne, by skorzystać z kart kredytowych. Przestępcy niejednokrotnie nakłaniają też swoje ofiary do określonych działań, oczywiście niekorzystnych finansowo.

Podejrzanych właśnie o ataki phisingowe zatrzymali policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. W ręce funkcjonariuszy wpadły trzy osoby podejrzane o liczne oszustwa.  Obywatele Ukrainy w ciągu ostatnich miesięcy wyłudzili dane osobowe i dostępowe do kont bankowych co najmniej kilkuset osób.

Będąc w posiadaniu tych informacji niejednokrotnie pozbawiali osoby poszkodowane  oszczędności życia. Wszystko odbywało się drogą elektroniczną za pośrednictwem Internetu. Pokrzywdzeni są mieszkańcy wielu krajów, w tym na przykład ob. Nowej Zelandii, który utracił ponad 20 tysięcy euro.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze już odzyskali mienie o wartości ponad 34 tys. złotych, a także zabezpieczyli dokumentację bankową, różne dane osobowe, nośniki informatyczne oraz środki pieniężne w kwocie blisko 29 tys. złotych.

Dalsze decyzje w sprawie zatrzymanych osób podejmie teraz sąd.

(KWP we Wrocławiu / wsz)

Powrót na górę strony