Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XIII-wieczna chrzcielnica odnaleziona po 25 latach

Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie, odnalazł w kościele w powiecie pyrzyckim poszukiwaną romańską chrzcielnicę z kościoła w Parlinie w powiecie stargardzkim.

W sierpniu 2018 roku policjanci w Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie rozpoczęli realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie pyrzyckim”. W jednym z kościołów, który został odbudowany w latach 1974-1976 i według rejestrów nie posiada żadnych zabytków ruchomych, koordynator natrafił na romańską chrzcielnicę. Fakt ten wydał się nietypowy. Rzadko się zdarza, że tak stare obiekty nie są ujęte w dokumentacji konserwatorskiej. Rozpytany proboszcz parafii poinformował, że z tego co wie, chrzcielnicę na początku lat 90-tych przewieźli z Parlina chłopi, gdyż tamten kościół był w ruinie. Policjant skojarzył fakt, że w bazie utraconych zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się poszukiwana romańska chrzcielnica z XIII w., zaginiona w latach 1961-1997 z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie.

Po porównaniu karty zabytku oraz zdjęć, ustalono, że jest to z całą pewnością poszukiwany zabytek zaginiony z kościoła w Parlinie. Chrzcielnica ta posiada identyczny, nietypowy rant wykuty w granicie na styku czaszy ze stopą chrzcielnicy. Obecnie obiekt jest ustawiony na nowej podstawie wykonanej z kamieni granitowych i cegieł, zespolonych cementem. Poszukiwany zabytek był zamieszczony w publikacji podkom. dr. Marka Łuczaka „Utracone zabytki sakralne pow. goleniowskiego i stargardzkiego”, wydanej przez KWP w Szczecinie w 2017 roku.

Ponieważ zabytek przeniesiono do innej parafii na początku lat 90. XX w., nie zachodzi karalność czynu. Działania policji ograniczą się do wyrejestrowania chrzcielnicy z bazy utraconych zabytków i dzieł sztuki oraz do powiadomienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który podejmie decyzję o jej dalszym losie.

Publikacja dostępna jest bezpłatnie do pobrania:
http://www.pth.info.pl/PTH/Utracone_zabytki_goleniowski.html

(KWP w Szczecinie / kp)

 

  • chrzcielnica
  • chrzcielnica
Powrót na górę strony