Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyprawa edukacyjna laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”

Data publikacji 04.09.2018

W nocy z 29 na 30 sierpnia 2018 roku rozpoczęła się wyprawa edukacyjna laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. 34 uczniów policyjnych klas mundurowych, 11 opiekunów – nauczycieli pod opieką przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komendy Głównej Policji wyruszyli przez Litwę i Łotwę do Rosji, gdzie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Twerze, Ostaszkowie oraz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

W drugiej edycji konkursu zadania konkursowe ukończyło 57 zespołów. W wyprawie biorą udział autorzy 13 najlepszych prac, reprezentanci klas policyjnych szkół:

 • Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Płońsku
 • Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach
 • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu
 • XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach
 • Zespół Szkół w Tyczynie
 • Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
 • Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy im. Mariana Rejewskiego, XII Liceum Ogólnokształcące
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Pierwszy dzień podróży poświęciliśmy na odwiedzenie kilku miejscowości na Litwie: Ejszyszek, gdzie Polacy stanowią 90% mieszkańców oraz miejsc związanych z Józefem Piłsudskim: Zułowa, gdzie się urodził oraz kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony.

W kolejnym dniu dotarliśmy do Moskwy. Część grupy udała się na zwiedzanie miasta nocą, a wszyscy mieliśmy okazję następnego dnia rano przejechać z przewodnikiem przez miasto oraz zwiedzić centrum Moskwy, w tym Plac Czerwony i Kreml.

Już tego samego dnia po południu nasza grupa połączyła się z oficjalną delegacją przedstawicieli Ambasady RP w Moskwie, przedstawicieli Policji i Straży Granicznej i wspólnie udaliśmy się do Tweru, gdzie w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odbyło się spotkanie z proboszczem parafii, ks. Markiem Tacikowskim. Ks. Marek Tacikowski od wielu lat opiekuje się Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje oraz przybywającymi tam pielgrzymami. Przedstawicielka IPN Karolina Kolbuszewska wręczyła ks. Tacikowskiemu okolicznościowy list Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, w którym znalazły się podziękowania za dotychczasową ciężką pracę i podkreślenie znaczenie księdza Marka jako ambasadora polskiej pamięci.

Ten dzień dla uczestników wyprawy zakończył się ćwiczeniami musztry ze sztandarem poprowadzonej przez uczestniczącego w całym objeździe przedstawiciela Komendy Głównej Policji Artura Duszaka.

Niedziela 2 września dla uczestników naszej podróży była dniem najbardziej intensywnym i pełnym bardzo silnych emocji. Wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, a także uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Twerze przy tablicy poświęconej pomordowanym w byłej siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twerski Państwowy Uniwersytet Medyczny) oraz Pomniku Ofiar Represji, na cmentarzu w Trojeruczycy oraz przy tablicy upamiętniającej pobyt polskich funkcjonariuszy w klasztorze w Ostaszkowie. Podczas wszystkich uroczystości laureaci konkursu wystawiali posterunki honorowe i składali znicze. W Miednoje wystawili również poczty sztandarowe. W Twerze, Miednoje i Ostaszkowie przedstawicielka IPN Karolina Kolbuszewska oraz laureaci konkursu złożyli wiązanki kwiatów w imieniu IPN.

Intensywny dzień zakończył się uroczystym podsumowaniem II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” oraz wręczeniem dyplomów laureatom przez Zastępcę Ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej Mirosława Cieślaka.

Po nocy spędzonej w ostaszkowskim monastyrze (tym samym, w którym przetrzymywani byli polscy jeńcy zamordowani później w Twerze i pogrzebani w Miednoje) zwiedziliśmy klasztor i udaliśmy się w dalszą drogę, tym razem już w kierunku Polski.

W ciągu kolejnych dwóch dni wyprawy zwiedzimy jeszcze Dyneburg, Kowno, Troki, Ponary i Wilno.

Laureaci pierwszej edycji konkursu wzięli udział w wyprawie edukacyjnej na Białoruś i Ukrainę.

Źródło: IPN

 

Powrót na górę strony