Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili ponad 1,3 mln zł dotacji ze środków unijnych

Data publikacji 05.09.2018

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 2 mężczyzn w wieku 28 i 39-lat podejrzanych o wyłudzanie dotacji z Unii Europejskiej. Wstępnie szacowana kwota wyłudzenia to ponad 1,3 mln zł. Pieniądze uzyskane zostały na stworzenie działu badawczego technologie termowizyjne, który w rzeczywistości nie powstał.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte w 2016 roku na podstawie materiałów operacyjnych uzyskanych przez funkcjonariuszy.

W poniedziałek policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. 28-letniego mieszkańca woj. łódzkiego oraz 39-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń w czerwcu 2013 roku w jednej z agencji pośredniczącej w udzielaniu unijnych dotacji złożyli oni wniosek o dofinansowanie na stworzenie działu badawczego technologie termowizyjne. Mężczyźni na ten cel z Unii Europejskiej otrzymali dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł. W rzeczywistości żaden dział badawczy przez nich nie został stworzony.

Zatrzymani wczoraj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty i złożyli wyjaśnienia. Wobec podejrzanych zastosowano dozór policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Do prokuratury został również skierowany wniosek o zabezpieczenie majątkowe podejrzanych na udziałach w wysokości ponad 1,2 mln zł.

Za to przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / kp)

 

Powrót na górę strony