Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystość wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie

Data publikacji 15.09.2018

Dziś przed południem na strzyżowskim Rynku odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie. Sztandar został ufundowany przez mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej w dowód zaufania i uznania dla policyjnej służby. Akt nadania sztandaru podpisał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski  - biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. W swojej homilii ksiądz biskup odniósł się do etosu policyjnej służby.

Ceremonia wręczenia sztandaru odbyła się na strzyżowskim Rynku. Dowódca uroczystości insp. Jacek Maślanka złożył meldunek Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi. Potem przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło podniesienie flagi.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa przywitał zaproszonych gości. Władze wojewódzkie reprezentował Bogdan Mazur Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast Marszałka Województwa Podkarpackiego Jan Sołek. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, na czele z Starostą Strzyżowskim Robertem Godkiem, który przewodniczy Społecznemu Komitetowi Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie oraz Burmistrzem Strzyżowa Mariuszem Kawą. W uroczystości wzięła udział kadra kierownicza Podkarpackiej Policji, funkcjonariusze i pracownicy strzyżowskiej komendy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz instytucji i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z Policją. Nie zawiedli również mieszkańcy Strzyżowa.

Komendant Moskwa przypomniał początki tworzenia się Policji Państwowej. Wspomniał, że „nasi poprzednicy często płacili najwyższą cenę wykonując powierzone im obowiązki służbowe”. Przybliżył sylwetkę policjanta PP starszego przodownika Jana Muchy z komendy w Strzyżowie, który poległ chwalebną śmiercią policjanta w grudniu 1919 roku. Mówił też: „Myśląc o historii patrzymy w przyszłość. Mamy dzisiaj zaszczyt służyć w formacji policyjnej nawiązującej do szczytnych tradycji swej międzywojennej poprzedniczki. Również dzisiaj wykonując swoje obowiązki służbowe związane z zapewnieniem mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa, policjanci niejednokrotnie narażają swoje życie i zdrowie”.

Po odczytaniu aktu wręczenia sztandaru, w drzewce sztandaru zostały wbite gwoździe honorowe. W dowód zaangażowania w pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, 23 osoby zostały zaproszone do wbicia gwoździ i wpisania się do księgi pamiątkowej. Następnie przedstawiciele duchowieństwa, na czele z ks. bp. Edwardem Białogłowskim, dokonali poświęcenia sztandaru.  

W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji przekazał sztandar mł. insp. Mirosławowi Wośko Komendantowi Powiatowemu Policji w Strzyżowie, po czym nastąpiła prezentacja sztandaru.

W związku z wyjątkową uroczystością, wpłynęło szereg adresów okolicznościowych, wśród nich list skierowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Minister podkreślił , że: "to ważny dzień dla wszystkich funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. W świadomości Polaków sztandar jest symbolem niezłomności, męstwa oraz odwagi. Od dziś sztandar będzie Wam towarzyszył w codziennym życiu komendy, reprezentował Was na apelach i uroczystościach państwowych. Jest to niewątpliwie wyraz zaufania wspólnoty lokalnej, dowód na to, że strzyżowscy policjanci skutecznie pełnią swoją trudną i odpowiedzialną służbę. Jest to także zobowiązanie, aby nie ustawać w wysiłkach na rzecz zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców powiatu strzyżowskiego”.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, Komendant Główny Policji, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Więcej zdjęć w galerii.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.7 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.36 MB)

Powrót na górę strony