Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna akcja „Telefon”

Data publikacji 19.09.2018

Na drogach powiatu krośnieńskiego we wtorek (18 września br.) policjanci prowadzili działania „Telefon”. Celem akcji jest uwrażliwienie kierowców na zagrożenia jakie w ruchu drogowym stwarza korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego oraz minimalizowanie zdarzeń z tym związanych.

We wtorek (18 września) na drogach powiatu krośnieńskiego prowadzono działania „Telefon”. Policjanci podczas akcji poza kontrolą dokumentów, stanem trzeźwości kierowcy i stanem technicznym pojazdu, zwracają uwagę, czy kierowcy nie rozmawiają przez telefon trzymany w ręku, bądź nie piszą w trakcie jazdy wiadomości. Ponadto przypominają także kierowcom, że takie zachowania stanowią bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym. Osoba zamiast skupić uwagę na tym co dzieje się na drodze, koncentruje się na rozmowie, wówczas jej czas na jakąkolwiek reakcję jest opóźniony. W takich momentach wystarczy chwila, żeby doszło do wypadku. Pamiętaj, że wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund.

Przy założeniu, że kierowca rozmawia przez telefon trzymany w ręku i prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas:

- pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli.

- czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę.

- auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów.

- droga hamowania wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie.

Natomiast w przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon:

- droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie 

 

Przypominamy, że za korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego podczas jazdy wymagającego trzymania słuchawki w ręku grozi kara grzywny w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

 

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony