Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brzoza czerwona na 100-lecie odzyskania niepodległości

Data publikacji 21.09.2018

Na terenie powiatu lipnowskiego od początku roku trwają obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem z inicjatywy Tygodnika Lipnowskiego zasadzono na skępskim rynku brzozę czerwoną. W uroczystości wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Lipnie.

Dzisiaj (21.09.18) na rynku w Skępem, pow. lipnowski, odbyło się uroczyste zasadzenie brzozy czerwonej i zakopanie przy niej kapsuły czasu. Gest, którego organizatorem był Tygodnik Lipnowski ma na celu uczczenie odzyskania niepodległości przez Polskę.
W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Skępe z Burmistrzem Piotrem Wojciechowskim na czele, Redaktor Tygodnika Lipnowskiego Ewelina Fuminkowska, Komendant Powiatowy Policji w Lipnie podinsp. Zdzisław Ciesielski wraz z Kierownikiem Posterunku Policji w Skępem Andrzejem Muszyńskim, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżówkach Andrzej Wiśniewski, przedstawiciele placówek oświatowych z regionu, miejscowe koło emerytów i rencistów oraz mieszkańcy.

Obok symbolicznego drzewa zakopano kapsułę czasu ufundowaną przez firmę Virgo. Znalazły się w niej przedmioty, które za 100 lat mają przypomnieć historię regionu. Redaktor Tygodnika Lipnowskiego umieściła w niej 2 egzemplarze swojego pisma, przedstawiciele placówek oświatowych z Miasta i Gminy Skępe przynieśli prace przygotowane przez uczniów, Burmistrz Miasta i Gminy Skępe włożył do środka plan miasta oraz przypinki z herbem miasta i gminy, Komendant Powiatowy Policji w Lipnie elementy policyjnego umundurowania – otok policyjnej czapki wyjściowej, pagony i korpusówki. Do kapsuły trafiły także okolicznościowe znaczki i długopisy.

Brzoza czerwona, której sponsorem jest firma Flora Park nie została wybrana przypadkowo. Jest symbolem krzyży brzozowych, pod którymi często chowano poległych za ojczyznę, a jej liście jesienią przybierają czerwony kolor symbolizujący przelaną w walce o niepodległość krew.

Powrót na górę strony