Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Oszukiwali seniorów "na wnuczka" - trafili do aresztu

Data publikacji 28.09.2018

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy metodą „na wnuczka”. Sprawcy działali na terenie całej Polski i wyłudzili od seniorów nie mniej niż 350 tysięcy złotych. Wszyscy podejrzani trafili do aresztu, a policjanci ustalają jaka jest dokładana skala ich działalności. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Kilka miesięcy temu policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu, wpadli na trop oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych.

Metoda ich działania wpisywała się w dobrze znany policjantom schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za wnuczka lub innego członka rodziny. Informował, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje gotówki na odszkodowanie dla ofiary lub kaucję dla prokuratora. Nieodłącznym elementem tych rozmów były udawane silne emocje  - płacz, panika - i presja czasu, aby senior nie miał chwili do zastanowienia. Kiedy osoba starsza deklarowała pomoc, pozostało już tylko uzgodnić okoliczności przekazania pieniędzy.

Policjanci ustalili, że sprawcy działali na terenie całej Polski. Numery telefonów stacjonarnych wybierali losowo. Na osobę starszą trafiali po wykonaniu nawet kilkudziesięciu połączeń.

25 września br. policjanci zatrzymali wszystkich ustalonych członków zorganizowanej grupy przestępczej - czterech mężczyzn i dwie kobiety. To mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego w wieku od 17 do 53 lat.  W mieszkaniach zatrzymanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli telefony komórkowe oraz gotówkę w łącznej kwocie blisko 35 tysięcy złotych.

Zatrzymani usłyszeli łącznie 33 zarzuty dotyczące popełnienia oraz usiłowania oszustwa. Od 6 seniorów z województw dolnośląskiego i łódzkiego, zdołali wyłudzić łącznie blisko 350 tysięcy złotych. Policjanci nie mają jednak wątpliwości, że to czubek góry lodowej. Teraz ustalają jak była faktyczna skala ich działalności.

Wszyscy podejrzani decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Dwoje spośród aresztowanych to osoby w przeszłości karane za oszustwa, w kraju i za granicą.

Iwona Liszczyńska/MŚ

Powrót na górę strony