Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KOLEJNY CIOS LUBUSKIEJ POLICJI W HANDEL LUDŹMI

Data publikacji 18.10.2018

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali dwie kolejne osoby z województwa świętokrzyskiego i wielkopolskiego do głośnej sprawy związanej z werbowaniem kobiet do świadczenia usług seksualnych i czerpania z tego procederu korzyści majątkowych. W kwietniu tego roku po spektakularnej akcji z udziałem ponad 100 policjantów w ręce lubuskich stróżów prawa trafiło siedem osób.

Lubuska Policja bardzo skutecznie wpisuje się w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, który przypada właśnie na 18 października. Na czwartek zaplanowano właśnie czynności procesowe z dwójką zatrzymanych dzień wcześniej mężczyzn.

To kontynuacja głośnej sprawy związanej z werbowaniem kobiet do świadczenia usług seksualnych i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu. Przypomnijmy. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej policjantów kryminalnych z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim możliwe było dotarcie do wiedzy o osobach czerpiących korzyści majątkowe z prostytucji wcześniej zwerbowanych kobiet. Proceder ten miał miejsce przy krajowej 92 w rejonie powiatu świebodzińskiego oraz terenach przygranicznych województwa lubuskiego. Jak ustalono usługi seksualne świadczyło co najmniej pięć kobiet (choć policjanci docierają do kolejnych ofiar tego procederu), które w ten sposób zarobione pieniądze oddawały w ręce swoich sutenerów. To 38-letni Piotr S. oraz 31-letni Artur D. To główni podejrzani w tej sprawie. Ze zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego wynika, że kobiety w wieku od 26 do 31 lat pochodzą z województwa świętokrzyskiego oraz lubuskiego. Mężczyźni werbując je do tego procederu wykorzystywali ich ciężką sytuację życiową oraz finansową. Ponadto argumentem przemawiającym za podjęciem takich usług, miała być możliwość zarobienia dużych kwot pieniędzy w krótkim czasie. Tymczasem Piotr S. oraz Artur D. pieniądze zabierali dla siebie pozostawiając niewielką ich część swoim ofiarom. Policyjna akcja wymierzona w tę grupę przestępczą została skrupulatnie zaplanowana. W kwietniowych działaniach wzięło udział blisko 100 funkcjonariuszy, w tym policjanci z Wydziału Kryminalnego, Dochodzeniowo – Śledczego, do Walki z Cyberprzestępczością, Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Sulechowa. Wszyscy wspierani byli funkcjonariuszami Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Dynamiczne działania zostały przeprowadzone we wtorek (24 kwietnia)nad ranem równolegle w Kożuchowie, Sulechowie, Świebodzinie oraz na terenie województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Łącznie zatrzymano 7 osób. Wobec czterech decyzją Sądu zastosowano trzymiesięczny areszt. Wśród nich byli dwaj główni podejrzani- Piotr S. oraz Artur D.

Lubuscy policjanci cały czas pracują nad wyjaśnieniem wszystkich okoliczności tego procederu. Dzięki ich skutecznej służbie możliwe było ustalenie i dotarcie do dwóch kolejnych osób podejrzanych o handel ludźmi. Pierwszy z nich to 27-letni Michał M., który został zatrzymany w środę /17 października/ na terenie województwa wielkopolskiego. Drugi to 30-letni Marcin K., mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, który także został zatrzymany w środę /17 października/ przy udziale policyjnych antyterrorystów z Kielc. Na czwartek /18 października/ zaplanowano z ich udziałem czynności procesowe w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze. Pierwszy z nich usłyszy zarzuty z art. 204 § 1 i 2. Drugi z 204 § 2.

To moment bardzo wymowny bowiem właśnie 18 października przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Lubuska Policja bardzo intensywnie pracuje, aby tego rodzaju proceder, w przypadku jego zaistnienia szybko przerwać i ustalić osoby za niego odpowiedzialne. Dlatego oprócz działań operacyjnych i procesowych często uczestniczymy w licznych spotkaniach profilaktycznych, aby ostrzegać młode osoby o istniejących zagrożeniach w tym obszarze.

Art. 204. Stręczycielstwo, sutenerstwo i kuplerstwo

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

 

nadkomisarz Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

video: aspirant Jarosław Gwóźdź

  • Mężczyzna przeprowadzany przez policyjnego antyterrorystę.
  • Zatrzymany mężczyzna przeprowadzany przez nieumundurowanych policjantów do budynku.
  • Nieumundurowani policjanci z zatrzymanym mężczyzną w budynku komendy.
  • Zatrzymany mężczyzna za kratami.
  • Mężczyzna zatrzymywany przez policyjnego antyterrorystę.
  • Mężczyzna zatrzymywany przez policyjnego antyterrorystę.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.58 MB)

Powrót na górę strony