Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

19-latek chciał oszukać swoją matkę, babcię oraz instytucje finansowe. Usłyszał 29 zarzutów

Data publikacji 18.10.2018

Policjanci zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który posługując się danymi członków rodziny, próbował wyłudzić pożyczki z parabanków.

Na początku października br. do VI Komisariatu Policji w Krakowie zgłosiła się kobieta, zaniepokojona otrzymanymi wiadomościami sms, w których żądano potwierdzenia faktu ubiegania się o kredyt. Szkopuł w tym, że ona nie starała się o żadną pożyczkę. Po przyjęciu zawiadomienia, śledczy wszczęli postępowanie. W wyniku podjętych czynności operacyjnych oraz procesowych, ustalono, że za wszystkim stoi 19-letni syn pokrzywdzonej. To on,  za pośrednictwem Internetu w ciągu tygodnia złożył 29 wniosków o pożyczkę, każdorazowo starając się o uzyskanie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. We wnioskach tych zamiennie podawał uzyskane podstępem dane swojej matki oraz babci.

9 października br., mężczyzna został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli również użytkowany przez niego komputer oraz kilka telefonów komórkowych. Urządzenia te służyły sprawcy do kierowania wniosków o udzielenie pożyczek oraz korespondowania  z przedstawicielami pokrzywdzonych podmiotów ze specjalnie założonych w tym celu adresów e-mailowych.

19-latek usłyszał 29 zarzutów usiłowania wyłudzenia pożyczek poprzez posłużenie się danymi członków swojej rodziny (art.13 § 1KK w zw. Z art.286 KK i art.190a §2 KK). Śledczy podkreślają jednak, że sprawa może mieć charakter rozwojowy.

Podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstw. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony