Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Blisko 100 osób usłyszało już zarzuty w sprawie wielomilionowych oszustw

Data publikacji 25.10.2018

Straty nie mniejsze niż 50 milionów złotych i blisko 100 zatrzymanych do tej pory osób z zarzutami - to efekt śledztwa prowadzonego w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kolejne cztery osoby, podejrzane o przestępczy proceder. W ich ręce wpadli pracownicy biur pośrednictwa kredytowego. Policjanci czynności w tej sprawie wykonują wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu.

Funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego i Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, realizując działania operacyjne i współpracując z prowadzącą w tej sprawie śledztwo Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, zatrzymali w ostatnich dniach kolejne cztery osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się oszustwami przy zawieraniu umów kredytowych. Zatrzymani mężczyźni pochodzą z województwa śląskiego.

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że grupa dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osoby pokrzywdzone pozostające w trudnej sytuacji finansowej. Do biur organizowanych przez grupę przestępczą trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. wspomagającej, celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej kilku kredytów. Często firma przygotowywała kredyty dla danego kredytobiorcy, na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności pobierana była wysoka prowizja.

Do chwili obecnej zarzuty przedstawiono już 99 osobom. Wobec 14 zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto zabezpieczony został majątek podejrzanych oszacowany na kwotę blisko 19 milionów złotych. Jak ustalili śledczy, szacunkowa wysokość strat jest nie mniejsza niż 50 milionów złotych. 

Policja i prokuratura nadal prowadzą czynności w tej sprawie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za popełnione przestępstwa, w zależności od roli w tym procederze, osoby podejrzane odpowiedzą przed sądem. Może im grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.56 MB)

Powrót na górę strony