Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stary kotlet w „Fakcie”, czyli jak temat „przestrzelić” i o czym redaktor napisać „zapomniał”

Data publikacji 29.10.2018

„Nie ma miejsca dla rodziców chorych dzieci”, krzykliwy tytuł na drugiej stronie „Faktu” niewątpliwie przyciąga wzrok. Czy jednak redaktorzy ukrywający się pod pseudonimami „BB”, „EŁEM” i „RADŻA” rzetelnie przedstawili sytuację związaną z działającym w pobliżu CZD hotelem? W naszej ocenie kilku ważnych informacji w artykule tym zabrakło. Warto więc je przytoczyć.

W piątek odpowiedzieliśmy na pytania, przesłane do Komendy Stołecznej Policji dzień wcześniej przez redaktora Łukasza Maziewskiego z działu politycznego „Faktu”. Dla przejrzystości przytaczamy je poniżej:

 Zwracam się z uprzejmą prośbą o jak najpilniejszą odpowiedź na poniższe pytania:

1. Czy KSP zajmuje się zapewnieniem zaopatrzenia logistycznego dla funkcjonariuszy policji w związku ze zbliżającymi się obchodami święta niepodległości?
2. Ilu funkcjonariuszy będzie zabezpieczać obchody święta niepodległości?
3. Czy policja wynajęła dla dodatkowo zmobilizowanych funkcjonariuszy należący do Centrum Zdrowia Dziecka hotel Patron, a jeżeli tak, to w jakim terminie i jak duża jest rezerwacja, oraz jak wpłynie na funkcjonowanie szpitala?

Przytaczamy także odpowiedź, jaką otrzymał redaktor Maziewski:

Szanowny Panie Redaktorze

w odpowiedzi na przesłane pytania informuję, że:

1. Komenda Stołeczna Policji zawsze zajmuje się kwestiami logistycznymi, mającymi na celu zapewnienie jak najlepszych warunków pełnienia służby zarówno przez miejscowych funkcjonariuszy, jak i policjantów kierowanych do służby w naszej dyspozycji z terenu innych województw. Obejmuje to między innymi takie kwestie jak wyżywienie i zakwaterowanie.
2. Wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości będą zabezpieczane przez siły adekwatne do ilości realizowanych zadań i ich rodzaju. Proszę pamiętać, że nasza formacja funkcjonuje całodobowo, w oparciu o system zmianowy, a policjanci muszą mieć pomiędzy kolejnymi służbami zapewniony czas na odpoczynek i regenerację. To oznacza, że ich liczba musi być odpowiednio dostosowana do specyfiki naszego działania. Reasumując, będzie ona dostosowywana do zaistniałej sytuacji.
3. Komenda Stołeczna Policji zabezpiecza miejsca noclegowe w oparciu o ogłoszony w tym celu przetarg. Pytania związane z funkcjonowaniem niezależnych podmiotów gospodarczych należy kierować do ich administracji.

Czego zabrakło w dzisiejszym artykule „Faktu”? Przede wszystkim bardzo istotnej informacji, że miejsca noclegowe dla policjantów zabezpieczane są w oparciu o ogłoszony przetarg nieograniczony. W gospodarce wolnorynkowej, o czym redakcja „Faktu” wiedzieć powinna – sama wszakże w takiej właśnie funkcjonuje – oznacza to tyle, że odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Spośród złożonych ofert wybiera się ofertę najkorzystniejszą.

To, co w tym konkretnym przypadku istotne, to fakt (o ironio), że oferty przetargowe można składać do 31 października, czyli termin ten jeszcze nie minął. Stąd też w tytule naszej informacji słowo „przestrzelić”. Chyba, że redakcja wie, która z nich będzie najkorzystniejsza? Nam wiadome to na tym etapie nie jest.

Trudno nam również odnieść się do tej części korespondencji, w której redaktor Maziewski pyta o wpływ zakwaterowania policjantów na funkcjonowanie placówki zdrowia. Szpital to przecież odrębna instytucja.

Możemy natomiast odnieść się do wytłuszczonego w tekście pytania zadanego przez redakcję, tu cytat „Naprawdę nie można było zakwaterować ich gdzie indziej?!”. Uprzejmie informujemy, że do czasu otworzenia ofert, sami nie wiemy, gdzie konkretnie będą kwaterowani policjanci. W naszym interesie jest, aby koszty, jakie ponosimy, były możliwie niskie. Przemawia za tym ekonomia i fakt, że wydatkujemy na ten cel publiczne przecież pieniądze.

Warto nadmienić, że temat ten był już poruszany przez media, informacje można bez problemu znaleźć w internecie, a policjanci w przedmiotowym hotelu byli kwaterowani podczas wielu działań związanych z zabezpieczeniem dużych imprez i uroczystości już od czasów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

 

Z poważaniem

asp. sztab. Mariusz Mrozek

Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Powrót na górę strony