Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Nadmierna prędkość, nieuwaga, alkohol…

Data publikacji 29.10.2018

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by spokojna podróż została przerwana dramatycznym finałem. Czasami kierowca nie ma wpływu na to, co go spotka na drodze, bo nie przewidzi np.: zachowania dzikiej zwierzyny. Jednak w zdecydowanej większości wypadków, odpowiedzialność za zdarzenia drogowe ponoszą kierowcy.

Gołdap

Wczoraj wieczorem (28.10.2018) po godz. 18:00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, jakie miało miejsce na drodze krajowej nr 65 w pobliżu miejscowości Pogorzel, na trasie Kowale Oleckie - Gołdap. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci i służby ratownicze. Interweniujący w tej sprawie funkcjonariusze ustalili, że 62-letni mieszkaniec Gołdapi, kierując osobowym volvo, na prostym odcinku drogi uderzył w łosia, który gwałtownie wbiegł na jezdnię z lasu. Mężczyzna nie dał rady uniknąć najechania na zwierzę. W wyniku tego zdarzenia kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń. Pomoc medyczna została mu udzielona na miejscu. Mężczyzna był trzeźwy, jechał sam. Jednak siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony poważnie został przód auta, a zwierzę niestety nie przeżyło.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie gołdapskim

Ełk

W sobotę (27.10.2018) w nocy oficer dyżurny został poinformowany, że kierujący samochodem marki Ford Galaxy na skrzyżowaniu ulicy Przemysłowej i Suwalskiej przejechał prosto przez rondo, uszkodził znak drogowy i odjechał. Policjanci w toku wykonywanych czynności ustalili, że autem kierował 38-letni mieszkaniec Łomży. Jak się okazało mężczyzna prowadził pojazd wbrew orzeczonemu przez sąd zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, obowiązujący do września 2019 roku. Mężczyzna usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. W związku z tym, że dopuścił się tego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, grozi mu kara pozbawienia wolności  nawet do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów  oraz świadczenie pieniężne, w wysokości nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych.

Iława       

Dziś (29.10.2018) kilka godzin po godz. 7:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym. Na miejsce od razu pojechali funkcjonariusze. Okazało się 29–latka kierując samochodem osobowym VW nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechała na pobocze i wywróciła pojazd. Kobieta z dzieckiem została przetransportowana do szpitala. Na szczęście nic im poważnego się nie stało. 29–latka została ukarana mandatem za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast w Bronowie 37 – latek kierujący mercedesem również nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do wywrócenia mercedesa. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

Mrągowo

Także w piątek (26.10.2018) doszło do zdarzenia drogowego, za które odpowiada nietrzeźwy kierowca. Po godz. 19:00 na drodze od Miluk do Sorkwit, jak wstępnie ustalili funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący passatem zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka fiatem punto. Kierowca pierwszego auta o własnych siłach wyszedł z auta. Mniej szczęścia miał za to kierowca z fiata. W wyniku tego zdarzenia to on doznał najdolegliwszych obrażeń. Ze złamaniami ręki i nogi został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Funkcjonariusze badając wstępnie przyczyny tego zdarzenia ustalili, że 26-letni sprawca wypadku był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że w pierwszym badaniu miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna tego dnia stracił prawo jazdy, a jego auto odholowano na policyjny parking. Teraz za spowodowanie wypadku poniesie konsekwencje karne.

Lidzbark Warmiński

W miniony piątek (26.10.2018) w miejscowości Samborowo w powiecie ostródzkim kierujący volkswagenem podczas manewru włączania się do ruchu zderzył się z prawidłowo jadącym motocyklistą. Świadkiem tej sytuacji był lidzbarski policjant - sierż. Rafał Wasilewski, który szczęśliwie dla poszkodowanego wracał tą trasą do domu. Funkcjonariusz widząc, że doszło do zdarzenia drogowego i trzeba udzielić pomocy kierującemu jednośladem, nie miał najmniejszych wątpliwości jak należy postąpić. Policjant powiadomił o wypadku służby ratunkowe i zadbał o bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia. Funkcjonariusz, który jest również ratownikiem medycznym, fachowo udzielił pierwszej pomocy, wykonał badanie urazowe, zaopatrzył widoczne rany i utrzymywał z poszkodowanym 26-latkiem kontakt słowny, aż do czasu przyjazdu na miejsce pogotowia ratunkowego i policji. W trakcie wykonywanych czynności pokrzywdzony przyznał policjantowi, ze nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem. Obaj uczestnicy zdarzenia – kierujący motocyklem i osobowym volkswagenem byli trzeźwi.

Sierż. Rafał Wasilewski jest policjantem zespołu patrolowo – interwencyjnego w lidzbarskiej komendzie. To nie pierwsza sytuacja w trakcie jego 4-letniej służby, kiedy pomagał poszkodowanym. W połowie września 2018 roku sierż. Wasilewski razem z kolegą z patrolu dzięki szybkiej reakcji i profesjonalnemu działaniu wyciągnęli na brzeg 50-latka, który wpadł do wody. Policjant w lipcu 2017 roku ratował też życie 56-latka, który chciał skoczyć z mostu kolejowego. Mężczyzna przygotowywał się do skoku schodząc na dolne przęsło. Wówczas sierż. Wasilewski wykorzystując moment nieuwagi, obezwładnił niedoszłego skoczka.

 • sierż. Rafał Wasilewski
  sierż. Rafał Wasilewski

Nowe Miasto Lubawskie

Nowomiejscy policjanci pracowali przy zdarzeniu drogowym do którego doszło w miejscowości Skarlin. Do zdarzenia doszło w piątek około godz. 15:40 w Skarlinie. Oficer dyżurny nowomiejskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na trasie Nawra - Skarlin na drodze powiatowej kierujący samochodem uderzył w drzewo. Policjanci, którzy zostali wezwani na miejsce tego zdarzenia, zastali tam już załogę straży pożarnej, która udzielała pomocy zakleszczonemu w aucie kierowcy. Mężczyzna podróżował sam. W wyniku tego zdarzenia doznał obrażeń ciała i został przetransportowany helikopterem LPR przez służby medyczne do szpitala. Policjanci będą wyjaśniali dokładnie okoliczności tego zdarzenia w prowadzonym postępowaniu.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim

________________________________________________

Przypominamy!

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

W wypadku kiedy sprawcą opisanego wyżej przestępstwa był kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości, sąd może  wymierzyć karę pozbawienia wolności nawet na 12 lat.

(tm)

Powrót na górę strony