Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nawet po służbie nie ma taryfy ulgowej dla nietrzeźwych kierujących

Data publikacji 20.11.2018

Policjantka z brzozowskiej komendy, w czasie wolnym od służby, zatrzymała mężczyznę, który kierował samochodem mając ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.Policjant z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z.s. W Radomiu, będąc po służbie, zatrzymał nietrzeźwego kierującego, który miał w swoim organizmie ponad 3 promile alkoholu i dodatkowo posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Do zdarzenia doszło 3 listopada br., około godz. 22 . Policjantka z brzozowskiej komendy, sierż. szt. Agnieszka Drozd, w czasie wolnym od służby, wracała swoim samochodem z rodzinnego spotkania. W pewnym momencie zwróciła uwagę w Równem na kierowcę opla corsy, który jadąc przed nią, w sposób niebezpieczny prowadził swój samochód. Kierowca jadąc rozpędzonym pojazdem, ścinał ostre zakręty, wielokrotnie zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu, zajeżdżał drogę innym kierowcom i jechał po chodniku, nie zważając na pieszych, którzy zmuszeni byli uciekać, by nie zostać przez niego potrąconym.   

Policjantka widząc co się dzieje, nawiązała kontakt telefoniczny z dyżurnym krośnieńskiej komendy i na bieżąco informowała o kierunku jazdy nieodpowiedzialnego kierowcy. To dzięki sierż. szt. Agnieszce Drozd, dzielnicowej z brzozowskiej komendy udało się krośnieńskim funkcjonariuszom zatrzymać do kontroli kierowcę opla. Ja się okazało był to 46-letni mieszkaniec powiatu krośnieńskiego. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Krośnie.

Wczoraj po południu (19.11.2018) policjant, który na co dzień pracuje w Zespole Prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, będąc w czasie wolnym od służby, jadąc z rodziną w stronę Pionek (pow. radomski) zauważył, że kierujący nissanem dziwnie się zachowuje podczas pokonywania zakrętów. Po przejechaniu chwili był już pewien, że kierujący najprawdopodobniej jest pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusz szybko zadzwonił do dyżurnego komisariatu w Pionkach o zaistniałej sytuacji, a sam szukał bezpiecznego sposobu zatrzymania kierującego nissanem. Po przejechaniu kilku kilometrów policjant zauważył bezpieczne miejsce, poza drogą publiczną, przy sklepie w miejscowości Poświętne, gdzie w bezpieczny sposób zmusił kierowcę do zjechania i zatrzymania się na parkingu.

Po podejściu do auta funkcjonariusz poczuł wyraźną woń alkoholu od kierującego. Mundurowy natychmiast podjął interwencję, nie pozwolił odjechać mężczyźnie i utrzymywał telefoniczną łączność z dyżurnym najbliższej jednostki. Szybko na miejsce dojechali dzielnicowi z Pionki, którzy wykonali czynności z kierującym.

Kierujący został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. To wykazało, że 45-letni mieszkaniec Radomia ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu i dodatkowo posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nieodpowiedzialny kierowca za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za kierowanie pojazdem pomimo zakazu sądowego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Pomimo wielu apeli i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduję błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla sienie i innych uczestników ruchu drogowego.

Reagujmy, gdy widzimy, że za kierownicę wsiada taka osoba lub prowadzi pojazd, nie pozostawajmy obojętni również wtedy gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym Policję, możemy zrobić to anonimowo dzwoniąc na numer 112.

KWP Rzeszów / KWP Radom / mm

Powrót na górę strony