Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o pranie pieniędzy i nielegalny handel wyrobami akcyzowymi w rękach łódzkich policjantów

Data publikacji 21.11.2018

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali osiem osób w wieku od 29 do 57 lat, które usłyszały zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz obrotu wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Jak wstępnie oszacowano, na skutek prowadzenia przestępczej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 42 miliony złotych.

19 października 2018 roku policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej łódzkiej komendy przeprowadzili przeszukania w mieszkaniach znajdujących się w Łodzi i na terenie pobliskiej miejscowości.

Jak wynikało z informacji, którymi dysponowali mundurowi, w wytypowanych  pomieszczeniach miały znajdować się wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Podczas przeprowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli około 266 kilogramów krajanki tytoniowej, której sprzedaż skutkowałaby uszczupleniem podatku akcyzowego o  ponad 210 tysięcy złotych. Jednocześnie policjanci zatrzymali 4 mężczyzn i 4 kobiety podejrzane o nielegalną sprzedaż wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Jak się szacuje, zatrzymani działając wspólnie, w ciągu ośmiu lat mogli wprowadzić do obrotu około 70 ton tytoniu, co spowodowało uszczuplenie podatku akcyzowego na 44 miliony złotych. Podejrzani legalizowali uzyskane w ten sposób środki pieniężne poprzez prowadzenie operacji finansowych z użyciem kont bankowych. Przeszukując dom jednorodzinny i przyległe do niego pomieszczenia gospodarcze zajmowane przez zatrzymanego 35-latka, stróże prawa odnaleźli również 13 worków o wadze około 135 kilogramów z suszem roślinnym mogącym stanowić tzw. dopalacz. 

Sześcioro spośród zatrzymanych usłyszało zarzuty dotyczące handlu wyrobami akcyzowymi i prania pieniędzy pochodzących z nielegalnego źródła, za co może grozić im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W stosunku do  35-latka i 29-letniej kobiety prokurator wystosował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

KWP Łódź / mm

  • magazyn wyrobów tytoniowych
  • magazyn wyrobów tytoniowych
  • magazyn wyrobów tytoniowych
  • magazyn wyrobów tytoniowych
  • magazyn wyrobów tytoniowych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.59 MB)

Powrót na górę strony