Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmigłowiec Lotnictwa Policji w służbie na COP24

Data publikacji 21.11.2018

Trwają wszechstronne przygotowania sił policyjnych do zbliżającego się Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach. Ważnym ich elementem był rekonesans powietrzny przy wykorzystaniu śmigłowca PZL „Sokół W-3” pilotowanego przez policjantów z sekcji pilotów Lotnictwa Policji. Piloci pełniący w niej służbę, to mundurowi z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i profesjonalnym przygotowaniem technicznym. W powietrzu spędzili po kilka tysięcy godzin. Ich wiedza i umiejętności będą przydatne m. in. przy wspólnych działaniach z policyjnymi antyterrorystami.

Jak ważna jest rola lotnictwa w służbie Policji przy zabezpieczeniu wielkich wydarzeń, niejednokrotnie pokazały już przeprowadzane w minionych latach działania na terenie całego kraju. Użycie policyjnych śmigłowców służy wzmocnieniu obrony powietrznej naszego kraju, jak również zapewnieniu właściwego poziomu bezpieczeństwa, szczególnie w czasie organizacji przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym. Policyjne lotnictwo brało udział m. in. w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Katowicach, Szczytu NATO, jak również imprez masowych, na przykład festiwalu w Kostrzynie nad Odrą. Ponadto śmigłowce wykorzystywane są podczas poszukiwań osób zaginionych, realizacji niektórych zadań kryminalnych, do niezwłocznego transportu służb na miejsce zdarzeń, zadań pościgowych, działania w sytuacjach kryzysowych, obserwacji, akcjach ratowniczych, w celu rejestracji foto-video oraz zadań szkoleniowych. Lotnictwo Policji współdziała również z lotnictwem MON, SG, LPR, TOPR oraz policji państw sąsiednich.

Lotnictwo Policji obecnie wykorzystuje 6 baz. Baza centralna znajduje się na lotnisku Warszawa-Babice, natomiast 5 baz terenowych zlokalizowanych jest przy Komendach Wojewódzkich Policji w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Policyjni piloci użytkują 10 maszyn typu: MIL MI 8, Bell 412B, Bell 206B, PZL MI-2 oraz PZL „Sokół”. To właśnie ten ostatni śmigłowiec będzie latał nad śląską aglomeracją podczas zabezpieczenia szczytu klimatycznego COP24. PZL „Sokół” jest lekkim śmigłowcem wielozadaniowym, latającym z 2 lub 3 osobową załogą. Na jego pokład można zabrać 10 pasażerów.

Konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w dniach 03-14 grudnia 2018 roku w Katowicach. Weźmie w niej udział 196 delegacji państwowych. Dla służb zapewnienie bezpieczeństwa podczas tak ważnego wydarzenia jest priorytetem. Policjanci obok zabezpieczenia na lądzie, będą udzielać niezbędnego wsparcia z powietrza dzięki wykorzystaniu policyjnego śmigłowca. Piloci przeprowadzać będą między innymi loty patrolowe, wykonywać zadania transportowe i udzielać wsparcia drużynom bojowym przy operacji antyterrorystycznej. Piloci oraz techniczny personel lotniczy, wykonujący zadania z wykorzystaniem śmigłowca, charakteryzują się bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i profesjonalizmem. Wynika ono zarówno z praktyki wojskowej, jak i cywilnej, a także szeregu szkoleń i doskonalenia zawodowego w zakresie użytkowania śmigłowca oraz stosowania nowoczesnych technologi. Niezwykle bogaty, kilkunastoletni lub dłuższy staż pracy policyjnych pilotów pozwala efektywnie i bezpiecznie eksploatować śmigłowiec. Piloci posiadają również uprawnienia do prowadzenia lotów w trudnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w każdych warunkach terenowych.

Więcej o lotnictwie w Policji oraz danych technicznych użytkowanego przez nią sprzętu znajdziecie państwo TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy materiał z udziału śmigłowca użytkowanego przez pilotów  z Zarządu Lotnictwa Policji, Wydziału Operacji Lotniczych Głównego Sztabu Policji KGP w rekonesansie przed Szczytem Klimatycznym w Katowicach. Zdjęcia i film są autorstwa asp. szt. Michała Piątka  - pasjonata fotografii i technika kryminalistyki z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Powrót na górę strony