Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za pranie pieniędzy

Data publikacji 22.11.2018

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozbili grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT – straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 100 milionów złotych. Obecnie zatrzymano kolejną, ósmą osobę podejrzaną o udział w przestępczym procederze. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy (art. 299 KK ) i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie  od 2017 r. prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzania podatku VAT oraz prania pieniędzy przez grupę przestępczą z Małopolski i z województwa pomorskiego. Z wiedzy zgromadzonej przez śledczych w prowadzonym postępowaniu  wynikało, że grupa prowadziła przestępczy proceder polegający na wyłudzaniu zwrotów naliczonego podatku VAT w związku z pozornymi transakcjami wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy różnego rodzaju towarów.

Przestępcy wyszukiwali „słupy”, na które zakładano firmy mające tylko z nazwy zajmować się handlem w branży spożywczej. Firmy te wystawiały fikcyjne faktury, a towar w postaci cukierków, kawy czy środków kosmetycznych był przewożony po kilkanaście razy do poszczególnych jednostek prowadzących działalność handlową, w tym poza granicę Polski, wyłudzając w ten sposób zwrot podatku VAT. Członkowie grupy posiadali internetowy dostęp do rachunków bankowych tych firm i realizowali transfery finansowe pieniędzy pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi. Należności z wyłudzonego VAT-u wypłacali i lokowali w nieruchomościach, luksusowych rezydencjach, jachtach, samochodach czy quadach.

Do tej pory zatrzymano w tej sprawie 8 osób w wieku od 20 do 45 lat. Kilku członków przestępczej grupy ukrywało się. W maju br. w Mikołajkach policjanci z Krakowa zatrzymali w policyjnej zasadzce szefa grupy, natomiast kilka dni temu, 16 listopada br., małopolscy policjanci namierzyli i zatrzymali poszukiwanego przez prokuraturę regionalną 44-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa pomorskiego, który był kolejnym członkiem grupy.  Sprawca poszukiwany zarządzeniem prokuratorskim ukrywał się od maja br. poza granicami kraju. 16 listopada br. został zatrzymany na stacji paliw przy autostradzie A2 w województwie wielkopolskim, gdy zmierzał w kierunku przejścia granicznego. On również, jak pozostali podejrzani, usłyszał zarzuty prania pieniędzy (art. 299 KK) i 17 listopada został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Wszystkim ośmiu aresztowanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie/ mw)

Powrót na górę strony