Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany mężczyzna podejrzany o wyłudzanie pożyczek gotówkowych na szkodę instytucji i banków z całej Polski

Data publikacji 28.11.2018

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadząc czynności operacyjne związane z wyłudzeniami pożyczek gotówkowych na szkodę wielu instytucji finansowych i banków z całej Polski, zatrzymali podejrzanego o ten proceder mężczyznę. Policjanci znaleźli w jego mieszkaniu wiele przedmiotów służących do popełniania tych przestępstw, wśród których były m.in. telefony komórkowe, laptopy, karty SIM, aparat fotograficzny z zawartością dużej ilości zdjęć dowodów osobistych oraz dokumentację. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje teraz sąd. Sprawa jest rozwojowa.

Jak wynika z przeprowadzonych dotychczas ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, 63-letni mieszkaniec powiatu sanockiego, w okresie od lutego do listopada br. wyłudził pożyczki gotówkowe na łączną kwotę ponad 40 tys. złotych, a także usiłował kilkadziesiąt razy wyłudzić co najmniej 106 tys. od instytucji finansowych i banków z terenu całego kraju.

Zatrzymany mężczyzna w przestępczym procederze wykorzystywał dane osobowe bardzo wielu osób pozyskane w sposób nielegalny. Ponadto, środki finansowe z przestępstwa transferował na inne konta bankowe, gdzie dokonywał ich wymiany na obce waluty w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia.

Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu podejrzanego telefony komórkowe, laptopy, karty SIM, aparat fotograficzny z zawartością dużej ilości zdjęć dowodów osobistych, dokumentację oraz 6,2 tys. dolarów na poczet przyszłych kar. 63-latek usłyszał już zarzuty dotyczące usiłowań i wyłudzeń pożyczek gotówkowych.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sanoku. Niewykluczone, że całkowite straty pokrzywdzonych podmiotów mogą być znacznie większe niż dotychczasowe ustalenia.

Policjanci apelują, żeby nie udostępniać swoich danych osobowych oraz dokumentów. Zabezpieczmy również swój komputer czy też inne nośniki danych przed dostępem osób trzecich. Pamiętajmy o zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, które będzie nas chronić przed ewentualnymi zagrożeniami w sieci internetowej.

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do różnych podmiotów i instytucji, którym podajemy nasze dane osobowe i komu wyrażamy zgodę na ich przetwarzanie.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Zatrzymany mężczyzna podejrzany o wyłudzanie pożyczek gotówkowych na szkodę instytucji i banków z całej Polski

Pobierz plik Zatrzymany mężczyzna podejrzany o wyłudzanie pożyczek gotówkowych na szkodę instytucji i banków z całej Polski (format mp4 - rozmiar 8.1 MB)

Powrót na górę strony