Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pościg za zbiegłym cudzoziemcem i blokady dróg - ćwiczenia sztabowe

Data publikacji 03.12.2018

Policjanci przyjęli komunikat o ucieczce mężczyzny doprowadzanego do ośrodka dla cudzoziemców. Pojazd, którym się poruszał wraz z dwiema zamaskowanymi i uzbrojonymi osobami, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Natychmiast rozstawiono posterunek blokadowy, wykorzystując w tym celu kolczatkę. Policjanci przerwali ucieczkę i zatrzymali zbiegów. To scenariusz ćwiczeń dowódczo -sztabowych realizowany przez funkcjonariuszy z żarskiej komendy.

Piątek (30 listopada) godzina 10, dyżurny żarskiej jednostki przyjmuje zgłoszenie o napadzie na konwój, który realizowali funkcjonariusze Straży Granicznej. Dwie osoby uzbrojone i zamaskowane odbijają konwojowanego do ośrodka dla cudzoziemców, nielegalnie przebywającego w Polsce mężczyznę. Według posiadanych informacji należy on do ugrupowania wspierającego działalność terrorystyczną. Komunikat o zaistniałym zdarzeniu trafia do wszystkich patroli. Dyżurny zarządził działania blokadowe. Jeden z patroli przekazuje informację o niezatrzymaniu się do kontroli pojazdu, którym ucieka zbieg. Na trasie ucieczki kolejne patrole ustawiają posterunek blokadowy wykorzystując w tym celu kolczatkę i przerywają ucieczkę , zatrzymując trzy osoby.

Takie działanie przewidywał scenariusz ćwiczeń sztabowych w, których uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żarach. Działania przeprowadzono pod kierownictwem Pierwszego Zastępcy Komendanta powiatowego Policji w Żarach podinspektora Tomasza Białka. Celem piątkowego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności praktycznych w dziedzinie organizacji i prowadzenia działań oraz doskonalenie poziomu wyszkolenia ćwiczących.

Po zakończonych ćwiczeniach omówiono procedury stosowane podczas takiej sytuacji, a także wymieniono spostrzeżenia w związku z problemami jakie mogą powstać w związku z tego typu zdarzeniami.

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • policjanci uczestniczący w odprawie
  • policjanci uczestniczący w odprawie
  • policjant rozmawia przez telefon
  • policjant rozkłada kolczatkę
  • policjant obezwładnia podejrzanego
  • policjanci stoją przy radiowozie
  • policjanci rozmawiają na drodze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.58 MB)

Powrót na górę strony