Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!

Data publikacji 03.12.2018

Nyscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na ul. Grodkowskiej. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący skodą potrącił nieprawidłowo przechodzącego przez jezdnię pieszego. 70-letni mężczyzna poniósł śmierć w wyniku odniesionych obrażeń. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów oraz o rozwagę i rozsądek na drodze.

Do potrącenia pieszego doszło 30 listopada br., około godziny 21:30, na ulicy Grodkowskiej w Nysie. Oficer dyżurny natychmiast na miejsce wysłał policyjny patrol. Z ustaleń mundurowych wynikało, że kierujący osobową skodą, 33-letni mężczyzna, potrącił przechodzącego przez jezdnię, poza miejscem do tego wyznaczonym, mężczyznę. W wyniku odniesionych obrażeń 70-letni mężczyzna, pomimo udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu.

Głównymi przyczynami wypadków z udziałem pieszych są nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych, a także poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni, przechodzenie w miejscach zabronionych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy wtargnięcie bezpośrednio przed jadący pojazd.

Jak wskazują nasze statystyki najczęściej ofiarami wypadków drogowych z udziałem pieszych są osoby powyżej 60 roku życia. Dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że kierowców chroni karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Pieszy nie ma takiej ochrony. Dlatego w konfrontacji z samochodem nie ma żadnych szans. To pieszy odnosi poważne obrażenia często niestety śmiertelne.

Śliska nawierzchnia, mgły, opady deszczu czy śniegu wymagają od kierowców zwiększonej ostrożności i koncentracji. W takich warunkach czas reakcji oraz droga hamowania znacznie się wydłużają.

Pamiętajmy, by:

- obserwować warunki w jakich się poruszamy, dopasować styl jazdy do zmian atmosferycznych,

- zadbać o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność, 

- nie śpieszyć się - nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków,

- stosować się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania,

Piesi:

- powinni korzystać z wyznaczonych dla nich przejść,

- powinni przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść,

- nie powinni wchodzić nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód,

- poza miastem powinni poruszać się poboczem po lewej stronie drogi,

- powinni używać odblasków.

(KWP w Opolu/ab)

  • Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
    Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
  • Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
    Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
  • Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
    Przejście w niedozwolonym miejscu może kosztować życie!
Powrót na górę strony