Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usiłował wyłudzić pieniądze metodą "na kuriera" – wpadł w ręce policjantów na gorącym uczynku

Data publikacji 12.12.2018

Fałszywego kuriera zatrzymali policjanci z Wałbrzycha. Mężczyzna chciał wyłudzić pieniądze od 78 – letniej kobiety dostarczając paczkę i żądając opłaty za jej zawartość i doręczenie. Na szczęście kobieta zachowała się bardzo rozsądnie. Wiedząc, że niczego nie zamawiała, poinformowała o podejrzeniu oszustwa Policję. Mężczyzna wpadł w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku. Teraz może mu grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że okres świąteczny, to może być czas wzmożonej aktywności oszustów. W kontaktach z osobami obcymi zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Do zdarzenia doszło przed południem. 44 – letni mieszkaniec Jastrzębia - Zdroju postanowił wyłudzić pieniądze od 78 - letniej mieszkanki Szczawna - Zdroju. Zapukał do jej drzwi i podając się za kuriera, poinformował, że ma dla niej paczkę. Za odbiór przesyłki zażądał jednak opłaty w kwocie 90 zł.

Kobieta wiedząc, że niczego nie zamawiała, poinformowała o fałszywym kurierze Policję. Mężczyzna bezpośrednio po zgłoszeniu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji V w Wałbrzychu. Okazało się, że w paczkach miał przygotowane rzeczy o dużo niższej wartości niż żądał od kobiety. W samochodzie mężczyzny policjanci znaleźli różnego rodzaju artykuły, które mężczyzna planował wykorzystywać do oszustw.

Podejrzany stanie teraz przed sądem i odpowie za usiłowanie oszustwa. Może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Sprawdzają też m.in. Czy zatrzymany ma na swoim koncie jeszcze inne tego typu czyny.

Tym razem starsza pani zachowała  się bardzo roztropnie, jednak pamiętajmy, że okres świąteczny, to może być czas wzmożonej aktywności oszustów, szczególnie tych działających na szkodę osób starszych. Sprawcy mogą działać metodami na "wnuczka", "policjanta" lub tak jak w tym przypadku na "kuriera".

PAMIĘTAJ:

W kontaktach z osobami obcymi zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Szczególnie naszą uwagę powinny zwrócić sytuacje, które mają związek z przekazaniem przez nas obcej osobie pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na fałszywą, PŁATNĄ przesyłkę, której nie zamawialiśmy.

(KWP we Wrocławiu / mg)

  • przedmioty wykorzystywane do oszustw
  • zabezpieczone przez policjantów przedmioty wykorzystywane do oszust na kuriera
Powrót na górę strony