Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600 tys. zł. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu.

Data publikacji 09.01.2019

Do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wpłynął akt oskarżenia przeciwko 7 osobom podejrzanym o oszustwa, a także o posłużenie się fałszywymi dokumentami, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na szkodę jednej z firm transportowych województwa lubuskiego. Sprawę prowadzą policjanci z zielonogórskiej komendy miejskiej. Podejrzanym grozi teraz do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili kim jest osoba, która będąc pracownikiem firmy transportowej oszukiwała swojego pracodawcę dla korzyści finansowych. Okazało się, że jest to jeden z dyrektorów, który wykorzystując swoją pozycję w firmie doprowadził do strat finansowych. Jak ustalili policjanci, do księgowości firmy wprowadzane były tzw. puste faktury czyli fałszywe dokumenty, poświadczające wykonanie usług na jej rzecz przez inne podmioty. Policjanci rozpracowali mechanizm współdziałania. Dyrektor firmy współpracował z siedmioma innymi podmiotami gospodarczymi, które wystawiały fikcyjne faktury za różnego rodzaju usługi, a dyrektor te faktury zatwierdzał, wyłudzając w ten sposób pieniądze. Kwotami, które wpływały na konta firm, właściciele dzielili się z „przedsiębiorczym” dyrektorem. Proceder trwał przez cały 2016 rok. W tej sprawie policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z początkiem roku 2017 wszczęli postępowanie podczas, którego zgromadzony został obszerny materiał dowodowy. Pozwolił on na przedstawienie zarzutów siedmiu osobom. W toku prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że wytworzono ponad 400 fałszywych faktur vat na łączną kwotę ponad 600 tys. zł., które następnie wprowadzono do obiegu prawnego. W sumie osoby zamieszane w proceder popełniły wspólnie ponad 800 czynów. Zarówno dyrektor, jak i przedstawiciele wszystkich siedmiu firm czerpali z tego tytułu korzyści majątkowe. W tej sprawie zarzuty usłyszało siedem osób. Sześciu przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a dyrektorowi także zarzuty oszustwa oraz posłużenia się fałszywymi dokumentami. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Pięć spośród siedmiu osób przyznało się do zarzucanych czynów, natomiast dwie osoby nie przyznały się i odmówiły składania wyjaśnień. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Na poczet przyszłych kar i ewentualnego zadośćuczynienia wyrządzonej szkody, policjanci zabezpieczyli od podejrzanych majątek o łącznej kwocie 810 tys. złotych.

Film 800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600 tys. zł. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu.

Pobierz plik 800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600 tys. zł. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu. (format mp4 - rozmiar 12.86 MB)

Powrót na górę strony