Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

72-letni „wnuczko-policjant" aresztowany

Data publikacji 21.01.2019

Gliwiccy stróże prawa zatrzymali 72-letniego mieszkańca tego miasta, podejrzanego o oszustwa metodą tzw. wnuczka i policjanta. Stróże prawa walczący z przestępczością przeciwko mieniu gliwickiej komendy ustalili, że wprowadził on w błąd ośmiu pokrzywdzonych, doprowadzając ich do straty pieniędzy oraz biżuterii. Na wniosek śledczych gliwicki sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu oszusta.

W styczniu zaczęły wpływać do stróżów prawa liczne informacje od gliwiczan o próbach oszustwa metodami „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Niestety, osiem osób dało się nabrać. Śledczy cały czas zbierali informacje i prowadzili działania zmierzające do ustalenia oszusta. Gliwiccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, przy współpracy z kryminalnymi z Wydziału Przestępczości Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wytypowali, namierzyli i zatrzymali sprawcę. Okazał się nim 72-letni gliwiczanin. Sam moment ujęcia, był dla „wnuczka” pełnym zaskoczeniem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Pracujący nad sprawą policjanci odzyskali część łupu. Na wniosek śledczych i prokuratorów, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, sąd zastosował wobec sędziwego „wnuczko-policjanta” tymczasowe aresztowanie. Za popełnione przestępstwo 72-latkowi grozi kara do 8 lat więzienia.

Śledczy określają sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Niestety, przypadek ten pokazuje, że jest wiele osób, do których nie docierają apele i przestrogi z kampanii społecznych, prowadzonych przez policję za pośrednictwem wszystkich możliwych mediów. Pamiętajmy, szczególnie przy okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka: oszuści potrafią wprowadzić w błąd, grając na emocjach seniorów, chęci pomocy rodzinie, a wszystko zawsze dzieje się pod presją czasu. To na młodym pokoleniu ciąży obowiązek przygotowania swoich dziadków, rodziców, sąsiadów, czy znajomych, na potencjalne zagrożenia ze strony przestępców.

(KWP Katowice / tb)

Film 72-letni „wnuczko-policjant" aresztowany

Pobierz plik 72-letni „wnuczko-policjant" aresztowany (format mp4 - rozmiar 17.9 MB)

Powrót na górę strony