Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwają "Bezpieczne ferie"

Data publikacji 25.01.2019

Cały czas trwają działania „Bezpieczne ferie”, w ramach których Policja dokłada wszelkich starań, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Policjanci m.in. skontrolowali 1.767 autokarów oraz ponad 900 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Również w ten weekend na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu zarówno autokarowego jak i osobowego spowodowanego zarówno wyjazdami jak i powrotami z zimowego wypoczynku, bowiem w jednych województwach ferie zimowe dobiegają końca, w innych właśnie się rozpoczynają. Stróże prawa podsumowali pierwsze dwa tygodnie ferii.

W trosce o bezpieczne wyjazdy na zimowy wypoczynek oraz powroty do domu, policjanci na terenie całego kraju prowadzą wzmożone działania kontrolne i profilaktyczne. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę zwracają na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących dla dzieci. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Równolegle prowadzone są działania profilaktyczne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa prowadzą akcje informacyjno-edukacyjne pt:

  • „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” – akcja skierowana głównie do kierujących pojazdami (transport zbiorowy i indywidualny). Prowadzone w ramach akcji działania profilaktyczne mają na celu zwrócenie uwagi kierujących pojazdami m. in. na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności dzieci, swój stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu.
  • „Bezpieczny PAS(ażer)” - policjanci w ramach akcji przypominają pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Mundurowi uświadamiają, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Policjanci podczas spotkań z dziećmi rozmawiają o bezpieczeństwie w trakcie zimowego wypoczynku, uczą zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku, jak również w złych warunkach widoczności. Policjanci tłumaczą, że widzieć to nie to samo co być widocznym. To że my widzimy nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to nie znaczy, że kierowca widzi nas. Dlatego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu i przestrzeganie zasad poruszania się po drodze.

Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w każdym województwie wytypowali miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy oraz stanu psychofizycznego kierowców tych pojazdów. Policjanci skontrolowali 1.767 autokarów, stwierdzono usterki w 75 z nich. W 35 przypadkach uniemożliwiono dalszej jazdy pojazdom. Mundurowi zatrzymali 43 dowody rejestracyjne autokarów.

Podczas ferii w myśl kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, nad spokojnym wypoczynkiem narciarzy i snowboardzistów czuwają policyjne patrole narciarskie. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

W trakcie minionych dwóch tygodni stróże prawa przeprowadzili blisko 5.400 spotkań i prelekcji z dziećmi, młodzieżą, opiekunami oraz rodzicami oraz skontrolowali ponad 900 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Ponadto mundurowi prowadzą akcje informacyjno-edukacyjne dotyczące właściwego zabezpieczenia mienia przed wyjazdem. Policjanci przeprowadzili ponad 1000 spotkań. Prowadzono rozmowy podczas spotkań oraz w ramach służby obchodowej dzielnicowych z mieszkańcami na temat konieczności zabezpieczenia mienia przed wyjazdem na wypoczynek zimowy.

Opady śniegu i śliska nawierzchnia sprawiają, że warunki drogowe stają się niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu. W szczególności kierujący pojazdami powinni pamiętać o zmianie (dostosowaniu) techniki prowadzenia pojazdu. 

Ważnym elementem bezpieczeństwa jest też należyte odśnieżenie pojazdu i oczyszczenie szyb z warstwy śniegu i lodu. Pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących i innych uczestników ruchu.

Apelujemy, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy poruszali się z prędkością  dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Ferie w poszczególnych województwach:

  • 14 stycznia - 27 stycznia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 21 stycznia - 3 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 28 stycznia - 10 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 11 lutego - 24 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

KGP

  • KWP w Lublinie:

- Dzieci i młodzież z Lubelszczyzny rozpoczynają ferie ►

- Ćwiczenia z ratownictwa wodnego okazją do rozmowy o bezpiecznych feriach ►

  • KWP we Wrocławiu:

- Dzieci województwa dolnośląskiego zakończyły „Ferie 2019” ►

- Dzieci - Dzieciom podczas Bezpiecznych Ferii 2019 ►

- Spotkania dolnośląskich policjantów w ramach akcji „Bezpieczne ferie” ►

- Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku - bezpieczne ferie w Karpaczu ►

- Policyjny piknik w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” ►

- W ramach działań „Bezpieczne Ferie” funkcjonariusze legnickiej drogówki i SOK zwracają uwagę kierowcom i pieszym na bezpieczeństwo w okolicach przejazdów kolejowych ►

- Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2019” na Dolnym Śląsku ►

- Ty nie pękasz, jednak lód tak - uważajmy na ślizgawkach podczas ferii ►

- Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku ►
 

Powrót na górę strony