Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi uratowali starszego mężczyznę, który wyziębiony nie mógł poruszać się o własnych siłach

Data publikacji 28.01.2019

Strzelińscy dzielnicowi podczas służby udzielili pomocy starszemu mężczyźnie, który leżał przy drodze w jednej z miejscowości powiatu i nie mógł poruszać się o własnych siłach z uwagi na osłabienie. Samotny mężczyzna został przetransportowany najpierw na komendę, a następnie do swojego miejsca zamieszkania. Policjanci powiadomili Ośrodek Pomocy Społecznej i zadeklarowali dalszą pomoc oraz monitowanie sytuacji życiowej mężczyzny.

Dzielnicowi ze Strzelina uratowali mężczyznę leżącego na poboczu jednej z dróg powiatu, który był mocno wyziębiony. Jak ustalili, mężczyzna zamieszkuje samotnie i nie było możliwości, aby ktoś mógł sprawować nad nim opiekę. W związku z tym w dniu odnalezienia został przez nich dowieziony do jednostki Policji. Nazajutrz mężczyzna został przetransportowany do miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze o jego trudnej sytuacji powiadomili również pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Na tym inicjatywa policjantów się nie zakończyła i zadeklarowali oni dalszą pomoc i monitorowanie sytuacji samotnie mieszkającego mężczyzny.

W ramach prowadzonych działań „Zima” strzelińscy policjanci i pracownicy Gminnego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzają miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Proponują pomoc oraz przekazują informacje o możliwości skorzystania z jej zorganizowanych i stałych form. W razie zagrożenia zamarznięcia osoby niezwłocznie uruchamiana jest procedura umieszczenia takiej osoby w miejscu, gdzie zagrożenie wyziębienia ustaje i jest to w ścisłej współpracy z ośrodkami pomocy społecznej.

Strzelińscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu: jeśli zauważymy bezdomnych w miejscach, w których są oni narażeni na wyziębienie i zamarznięcie, nie pozostawajmy obojętni. Informujmy o tym fakcie instytucje pomocowe i Policję pod numerem telefonu 112.

W ramach działań policyjnych „Zima” strzelińscy policjanci codziennie kontrolują miejsca, w których są lub mogą przebywać osoby bezdomne. Najczęściej są to obiekty opuszczone, tzw. pustostany. Dzielnicowi, jak również inni policjanci starają się także docierać do osób starszych i samotnych, które nie zawsze są w stanie, przy niskich temperaturach, ogrzać swoje pomieszczenia. Mając na uwadze internetową aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” można zaznaczyć miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne dając tym samym sygnał dla Policji. Taka informacja znacznie ułatwi i przyspieszy działanie i może nawet uratować czyjeś życie.

Przypominamy, że sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji należy zgłaszać na numer alarmowy 112. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • policjant pomaga wysiąść z radiowozu starszemu człowiekowi
  • policjant prowadzi starszego mężczyznę
  • policjanci pomagają starszemu człowiekowi
  • policjant pomaga  starszemu mężczyźnie wejść do domu po ośnieżonych schodach
Powrót na górę strony
Polska Policja