Łódzcy policjanci z kamerami na mundurze - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łódzcy policjanci z kamerami na mundurze

Data publikacji 28.01.2019

293 kamery nasobne trafiły do policjantów Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego będą w tym tygodniu testować urządzenia podczas interwencji na łódzkich ulicach a więc w miejscach publicznych. Wartość zakupu przez KGP tych blisko 300 kamer opiewa na kwotę ponad 1 mln 700 tys. zł.

Na początku były testy w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Przykłady pokazywały, że zapisy kamer na mundurach pomagały rozstrzygać spory zwłaszcza w sytuacjach kiedy było słowo przeciwko słowu. Daje to większą transparentność działań policji. Część materiałów posłużyła jako dowód na zniewagę czy napaść na policjanta.

Po udanym pilotażu w tych trzech garnizonach zapadła decyzja o zakupie dla policjantów w innych województwach. W ostatnim czasie trwały szkolenia dla łódzkich funkcjonariuszy.

Już we wtorek, 29 lutego br., na ulice Łodzi wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery. Każda wyposażona jest w promiennik podczerwieni, który umożliwia nagrywanie obrazu w warunkach zmniejszonej widoczności otoczenia.

Testowane urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który obsługuje kamerę oraz na ustalenie daty i godziny interwencji. Taki system obowiązuje już w wielu innych krajach i służy m.in. bezpieczeństwu samych funkcjonariuszy.

(KWP w Łodzi / kp)

 

  • dwoje policjantów podczas patrolu
  • policjantka podczas patrolu
  • dwoje policjantów podczas patrolu
  • policjant podczas patrolu
  • kamerka nasobna
  • kamerki nasobne na półkach
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja