Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Życie to najwyższa wartość – nie traćmy go na drodze

Data publikacji 01.02.2019

Na drogach, w związku z trudnymi warunkami ślisko i niebezpiecznie. O wypadek w takich zimowych okolicznościach naprawdę nietrudno. Dlatego policjanci apelują i zachowanie szczególnej uwagi i zdjęcie nogi z gazu. Kierowcy muszą pamiętać, aby nie przeceniać swoich umiejętności i o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeździe kierowców w takich warunkach bacznie przyglądają się policjanci z drogówki.

Trudne warunki sprawiają, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe powoduje, że samochody o wiele słabiej trzymają się asfaltu. A przecież, aby bezpiecznie podróżować wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Jedną z nich, to odpowiednie opony. Pomimo faktu, że używanie ich nie jest wymogiem, to używanie „zimówek” znacząco poprawia przyczepność auta, dzięki czemu kierowca ma nad samochodem dużo większą kontrolę. Oczywiście nie zwalnia nas to z zachowania czujności i rozsądku za kierownicą. Pamiętajmy, że nawet najlepsze opony nie zagwarantują nam stu procentowego bezpieczeństwa. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu samochodu przed jazdą. Sprawdzenie oświetlenia, czy odśnieżenie samochodu, to proste czynności, należy jednak pamiętać, że czyste szyby, przez które dobrze widać w połączeniu ze sprawnym oświetleniem mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Tylko w ciągu stycznia tego roku na drogach powiatu strzelecko - drezdenckiego doszło do kilku zdarzeń, gdzie przyczyną było niedostosowanie prędkości do trudnych warunków pogodowych.

Zimowe warunki na drogach powodują, że policjanci z drogówki mają pełne ręce roboty. Nie do wszystkich kierowców trafiają apele o rozsądek i przysłowiowe zdjęcie nogi z gazu. Mundurowi zwracają szczególną uwagę, na brawurowo jeżdżących kierowców, czyli tych którzy pomimo trudnych warunków na drodze nie stosują się do ograniczeń prędkości. A takie osoby, mimo wielu apeli wciąż się zdarzają. Stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i wymagane dokumenty, to elementy, które policjanci uważnie sprawdzają. Wniosek jest tylko jeden. Pamiętajmy, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych, zimowych warunkach powoduje, że nie tylko unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, ale przede wszystkim zyskujemy na bezpieczeństwie.

 

Źródło: mł. asp. Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Kraj.

 

 • Widok z wnętrza radiowozu na drogę
 • Policjant kontrolujący kierowcę
 • Widok na tył radiowozu nieoznakowanego
 • Policjant kontrolujący kierowcę
 • Policjanci w radiowozie
 • Policjant w radiowozie trzymający prawo jazdy i wypisujący mandat
 • Policjant w radiowozie przeglądający zapis videorejestratora
 • Policjant sprawdzający stan trzeźwości kierowcy
 • Policyjne urządzenie do sprawdzania stanu trzeźwości
 • Policjant wychodzący z radiowozu do kontroli kierującego
 • Widok z wnętrza policyjnego radiowozu
Powrót na górę strony