Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

15-LECIE CHÓRU KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W BIAŁYMSTOKU

Data publikacji 04.02.2019

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którego dyrygentem jest profesor Wioletta Miłkowska, obchodził w tym roku Jubileusz 15 – lecia działalności artystycznej. Ta niezwykła uroczystość odbyła się w Pałacu Branickich. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku - nadinspektor Daniel Kołnierowicz rozpoczynając uroczystość podkreślił pozytywny wpływ, jaki na działanie podlaskiej Policji ma działalność artystyczna Zespołu. W setną rocznice powstania Policji Państwowej życzył chórzystom również stu lat działalności.

Jubileusz 15-lecia działalności artystycznej chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odbył się w minioną sobotę w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Wydarzenie objął honorowym patronatem Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz. W trakcie uroczystości, Chór Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z zespołem Sierra Manta wykonał utwory Ariela Ramireza pt: "Missa Criolla" i "Navidad Nuestra". Licznie zgromadzona publiczność mogła również usłyszeć utwory pt: "Do kraju tego" i "Chłopcy radarowcy".

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku został założony w 2003 roku. W jego skład wchodzą policjanci, pracownicy Policji,  ich rodziny i przyjaciele. Od 2005 roku Zespołem kieruje  Wioletta Miłkowska. Chór KWP w Białymstoku  koncertował podczas uroczystości resortowych w kraju oraz licznych przedsięwzięć kulturalnych na terenie Białegostoku. Uświetniał wiele uroczystości państwowych, religijnych oraz ceremonie policyjne - obchody Święta Policji w Białymstoku, Warszawie, Krakowie i Zamościu, a także  inauguracje roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Uczestniczył też w licznych przeglądach zespołów chóralnych. Koncertował podczas Dni Muzyki Cerkiewnej, Dni Muzyki Chrześcijańskiej, Iławskich Spotkań Chóralnych, Spotkań z Naturą i Sztuką „Uroczysko” w Supraślu. Brał udział w Koncertach Kolęd Prawosławnych i w  Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. 

Chór KWP  brał udział w zmaganiach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, gdzie w 2008 roku zdobył I miejsce w kategorii "Chóry inne". W następnym roku otrzymał Złoty Dyplom w IV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. W 2013 roku Zespół zajął I miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej oraz zdobył dwa Srebrne Dyplomy i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach. 

Zespół prezentował swoje umiejętności w wielu świątyniach oraz salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Częstochowskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej. Brał udział w interpretacjach  dzieł oratoryjnych. Wspólnie z orkiestrami symfonicznymi oraz Chórem Politechniki Białostockiej Zespół wykonał  „Requiem” Gabriela Faurč, Karla Jenkinsa, a także  „Glorię” Johna Ruttera oraz Karla Jenkinsa.
Podczas koncertu w Filharmonii Częstochowskiej w ramach obchodów 95-lecia powstania Policji Polskiej Chór KWP zaprezentował Jazz Mass Boba Chilcota. Koncertował także za granicą (Litwa, Austria, Włochy, Wlk. Brytania, Francja, Macedonia) biorąc udział w festiwalach i konkursach. W repertuarze Zespołu znajdują się kompozycje sakralne i świeckie kompozytorów różnych epok. Są to utwory a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, wokalno – instrumentalne i formy oratoryjne. Chór dokonywał także nagrań wielu kompozycji. 

Efektem działalności Zespołu są płyty CD: „Za gwiazdą” (kolędy), Pawła Czesnokowa "Liturgia św. Jana Złotoustego" oraz Płyta Jubileuszowa Chórów i Orkiestr Policyjnych wydana z okazji 95-lecia Policji Polskiej, na której Zespół zaistniał wraz z innymi chórami i orkiestrami policyjnymi działającymi w Polsce. W roku 2018 Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku został zaproszony do udziału w  projekcie  wydawniczym „Nad nami orzeł biały”  realizowanym przez krakowski oddział IPN oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Ignacego J. Paderewskiego w Krakowie, przygotowując nagranie Roty.

Dyrygentem chóru jest profesor sztuk muzycznych Wioletta Miłkowska, która prowadzi klasę dyrygentury na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.  W latach 2012-2016 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Dyrygentury Chóralnej. Obecnie została powołana do Rady Naukowej UMFC oraz Zespołu do spraw parametryzacji w Uczelni. Pracę z chórem rozpoczęła w roku 1985. Prowadziła zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz akademickie. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Politechniki Białostockiej (od 1997 r.) oraz Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku (od 2005 r.). 

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.38 MB)

Powrót na górę strony