Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Portale społecznościowe i komunikatory. Uważaj, bo tam też działają oszuści

Data publikacji 12.02.2019

Gorzowscy policjanci odnotowali kilka oszustw, dokonanych za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów. Taki sposób działania przestępców pojawił się niedawno. Przejęte konto na portalu społecznościowym służy do napisania wiadomości. Trafia ona do osób z listy kontaktów, z prośbą o pożyczkę. Kilka takich prób zakończyło się przelewem za pomocą aplikacji mobilnej. Pokrzywdzeni byli przekonani, że pieniądze trafiły do znajomych.

Lubuscy policjanci wciąż przypominają o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Dokładnie przed tygodniem, 5 lutego, obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Była to okazja, by mówić o zasadach poruszania się po sieci. Szybki rozwój powoduje, że warto o tym przypominać codziennie. Dzisiejsza technologia jest potrzebna i ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputerów, telefonów czy internetu. Szybki rozwój powoduje, że policjanci spotykają się z nowymi metodami działania przestępców. Dotychczas w przestępczości internetowej dominowały przypadki oszustw podczas sprzedaży na odległość. Zamawiany towar nie docierał do nabywcy, a sprzedawca znikał. Tego typu oszustwa nadal się powtarzają, więc policjanci przypominają, by dobrze zweryfikować osobę oferującą towar, aby nie stracić pieniędzy.

Gorzowscy policjanci w ostatnich kilku dniach odnotowali kilka przypadków oszustw, których dokonano na portalach społecznościowych. Przestępcy włamują się na nie, a następnie za pomocą komunikatora, piszą do osób z listy kontaktów prośbę o przelew za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety kilka takich przypadków zakończyło się utratą pieniędzy. Pokrzywdzeni byli pewni, że pieniądze trafiły do znajomych. Niezależnie od sytuacji, należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi o przelew. Nawet jeśli w komunikatorze znajduje się na liście naszych kontaktów, nie zapominajmy, że ktoś mógł przejąć te konto. Prośby o przelew zweryfikujmy choćby podczas telefonicznej rozmowy. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

Komendy Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony