Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie wierz w historie o wypadku czy akcji specjalnej. Policja nie odbiera pieniędzy!

Data publikacji 13.02.2019

20 tysięcy złotych straciła gorzowianka, która uwierzyła w historię o spowodowaniu wypadku przez członka rodziny. By rzekomo uniknąć kłopotów, kobieta zebrała pieniądze i przekazała je mężczyźnie. Rozmowę prowadzić miała funkcjonariuszka. Przypominamy – policjanci nie odbierają od nikogo żadnej gotówki.

Historii związanych z oszustwami na wnuczka czy policjanta jest wiele. Są podobne i doprowadzają niestety do osobistego przekazania gotówki przestępcom lub przelewu na wskazane konta. Policjanci wciąż przypominają, aby zachować rozsądek. Ofiarami przestępstw na wnuczka czy policjanta są zazwyczaj osoby starsze. Dlatego ostrzegajmy bliskich czy samotnie mieszkających sąsiadów, by być może uchronić ich w przyszłości przed oszustami.

W Gorzowie Wlkp. 65-latka uwierzyła w historię, przedstawioną telefonicznie przez fałszywą policjantkę. Kobieta usłyszała, że bliska jej osoba spowodowała wypadek i w związku z tym należy przekazać określoną kwotę pieniędzy, by uniknąć kłopotów. Mieszkanka Gorzowa zebrała 20 tysięcy złotych i przekazała je mężczyźnie, który przyszedł po gotówkę. Dopiero po pewnym czasie, gdy bliska jej osoba wróciła do domu, dowiedziała się, że żadnego wypadku nie było, a pieniądze trafiły najprawdopodobniej do oszustów. 12 lutego funkcjonariusze odnotowali jeszcze kilka podobnych prób. W tych przypadkach mieszkańcy Gorzowa w opowiadane im historię nie uwierzyli. Policja przypomina, że nie odbiera żadnych pieniędzy w ramach akcji czy wypadku. Bądźmy czujni, kontaktujmy się z rodziną, ostrzegajmy bliskich i sąsiadów. Nieudane próby potwierdzają, że wiele osób już wcześniej usłyszało o podobnych przypadkach. Kiedy sami odebrali takie połączenia, kończyli rozmowę i informowali policję.

W tym roku na terenie województwa lubuskiego oszuści wyłudzili 400 tysięcy złotych, z czego udało się odzyskać 130 tysięcy złotych. W 2018 roku Lubuszanie przekazali w podobny sposób przestępcom ponad 1,5 miliona złotych.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

Powrót na górę strony