Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy dzień w służbie i pierwsze zatrzymanie

Data publikacji 14.02.2019

Mania, bo niej mowa, to policyjna pies patrolowo - tropiący, który wczoraj rozpoczął służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i już ma na swoim koncie zatrzymanie sprawcy przestępstwa. W pierwszym dniu służby, pełnionej wspólnie ze swoim przewodnikiem sierż. szt. Jakubem Furczykiem, Mania wywęszyła chuligana, który uszkodził samochód. To dzięki jej doskonałemu węchowi i skutecznemu prowadzeniu przez przewodnika, 50-latek nie uniknie odpowiedzialności.

Wczoraj rano policjanci zostali poinformowani o uszkodzeniu samochodu marki Mercedes. Do zdarzenia doszło nocą na terenie gminy Bestwina. Chuligan oblał karoserię farbą, poprzecinał koła i zerwał lusterko. Właściciel wycenił szkody na kwotę 1500 zł. Oficer dyżurny bielskiej komendy skierował na miejsce przewodnika z psem tropiącym. Mania od razu podjęła trop. Prowadziła przewodnika przez około 1,5 km do pobliskich zabudowań. W pewnym momencie sierż. szt. Jakub Furczyk zauważył mężczyznę, który na jego widok usiłował wsiąść na rower i uciec. Ubranie mężczyzny zabrudzone było niebieską farbą. Tą samą, która znalazła się na karoserii samochodu. 50-latek został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie blisko promil alkoholu. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty. Za uszkodzenie cudzego mienia grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

W bielskiej jednostce służbę pełni 7 przewodników psów służbowych, którzy opiekują się sześcioma psami patrolowo – tropiącymi, dwoma wyszkolonymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz jednym wyszkolonym do wyszukiwania narkotyków. Psy służbowe są nieocenioną pomocą w pracy policjantów. Szczególnie ceni się je za doskonały węch. Nawet w dobie specjalistycznego sprzętu nic nie zastąpi psiego nosa, który pomaga w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych, narkotyków, poszukiwaniu zaginionych ludzi i zwłok ludzkich czy identyfikacji zapachów.

(KWP w Katowicach / mw)

  • policyjny pies na służbie
  • policyjny pies na służbie
  • policyjny pies na służbie

Film Pierwszy dzień w służbie i pierwsze zatrzymanie

Pobierz plik Pierwszy dzień w służbie i pierwsze zatrzymanie (format mp4 - rozmiar 14.68 MB)

Powrót na górę strony