Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi uratowali psy przed zamarznięciem. Skuteczne działanie po informacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 15.02.2019

We wtorek dzięki informacji, która trafiła do mundurowych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci z komendy w Żurominie interweniowali na posesji w gminie Siemiątkowo, gdzie w skrajnie trudnych warunkach miały przebywać trzy psy. To kolejny przykład, jak skutecznym narzędziem walki z wszelkim łamaniem prawa jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Weryfikacją informacji zajęli się dzielnicowi z Bieżunia. Zwierzęta należały do 47-latki. Jak się okazało schronienia szukały w wykopach ziemnych. Były przywiązane sznurkiem do słupków ogrodzeniowych bez miski z wodą, czy karmą. Na miejscu interwencji pojawiło się także pogotowie dla zwierząt, które zabezpieczyło zwierzaki, a pracownik stowarzyszenia złożył oficjalne zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzętami. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Posterunek Policji w Bieżuniu.

Żuromińscy policjanci przypominają o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielu psa. Posiadanie czteronoga to nie tylko przyjemność, ale również duży obowiązek, jaki nakłada na właścicieli psów prawo, więc każdy, kto będzie chciał zostać, bądź jest szczęśliwym posiadaczem psa, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi trzymania psa oraz jakie obowiązki musi spełnić jego właściciel.

Przede wszystkim należy zapewnić właściwe warunki, o których mówi Ustawa o ochronie zwierząt tj.: pomieszczenie powinno być odpowiednio dostosowane, psa należy chronić przed zimnem czy upałem a także przed opadami atmosferycznymi, pies powinien mieć dostęp do światła dziennego czy swobody ruchu, zapewnioną karmę i wodę, ważne jest by uwięź na której trzymany jest pies nie była krótsza niż 3 metry, jak i fakt dotyczący trzymania psa na uwięzi nie był dłuższy niż 12 godzin. Obowiązkowe jest również szczepienie ochronne czworonogów oraz przeciwko wściekliźnie.

Autor: sierż. sztab. Tomasz Łopiński

 

Powrót na górę strony