Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: “W drodze do niepodległości” - wystawa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości gości w KMP w Lublinie

Data publikacji 16.02.2019

"W drodze do niepodległości" to nazwa wystawy która od kilku dni gości w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. Wystawa jest elementem projektu edukacyjnego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021, mającego na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii na terenie KMP w Lublinie będzie gościć do 22 lutego, następnie przekazana zostanie kolejnym instytucjom.

Projekt realizowany jest przez Bank Pocztowy, PERN SA, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych i jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

Wystawa składa się z 30 plansz o wymiarach 1m x 2 m. Na planszach przedstawionych zostało wielu Ojców polskiej niepodległości z których przede wszystkim należy wymienić żołnierzy walczących o ojczyznę z bronią w ręku, jak Marszałek Józef Piłsudski czy generał Józef Haller lub dyplomatów, Romana Dmowskiego i słynnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Podejmowali oni różnorodną działalność, która dokładnie została przedstawiona na planszach w formie poszczególnych wydarzeń uporządkowanych chronologicznie. Wystawa zawiera w sobie wydarzenia skomplikowanego procesu kształtowania się państwowości polskiej począwszy od wybuchu I wojny światowej aż po rok 1924.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 6 lutego 2018 roku w Sejmie przez marszałka Sejmu  Marka Kuchcińskiego. Po otwarciu, wystawa gości w wielu instytucjach w naszym kraju.

    

Przed kilkoma dniami wystawa zawitała do Lublina. Dzięki współpracy Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie z Zarządem Terenowym NSZZ Policjantów KMP Lublin i uprzejmości Banku Pocztowego obecnie znajduje się na terenie Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przy ul. Północnej 3. Funkcjonariusze, pracownicy policji oraz interesanci dzięki tej inicjatywie mogą przypomnieć sobie karty historii naszego kraju i trudny proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

    


Wystawa "W drodze do niepodległości"  w KMP w Lublinie będzie gościć do 22 lutego, następnie przekazana zostanie kolejnym instytucjom.

AK/PW

Powrót na górę strony