Aktualności

Sierż. Norman ratowanie ludzkiego życia ma we krwi

Data publikacji 28.02.2019

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie - sierż. Piotr Norman od około 1,5 roku zarejestrowany jest w bazie dawców szpiku. W grudniu 2018 roku dowiedział się, że w Słowenii mieszka jego genetyczny bliźniak, zmagający się z nowotworem krwi. Dwa tygodnie temu oddał swój szpik kostny, by ratować życie chorego.

Jak podaje fundacja DKMS, średnio co godzinę 1 osoba w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Jedyną szansą jest transplantacja komórek krwiotwórczych. Spośród ponad 1,5 mln zarejestrowanych w bazie dawców, to właśnie sierż. Piotr Norman dostał szansę na uratowanie życia mieszkańcowi Słowenii.

"To był ciężki dzień w pracy, druga zmiana, dużo zdarzeń drogowych, masa papierów. Pod koniec służby zadzwonił mój telefon. Ktoś z DKMS po drugiej stronie słuchawki powiedział, że znaleziono mojego genetycznego bliźniaka, który potrzebuje pomocy. Byłem zaskoczony, ale też podekscytowany, że będę mógł dać komuś szansę na nowe życie. W Częstochowie zostałem poddany badaniu w celu sprawdzenia zgodności szpiku. Dokładniejsze badania przeprowadzono mi w Gliwicach. Wyniki badań były bardzo dobre. 13 lutego tego roku odbył się zabieg, podczas którego podarowałem swój szpik potrzebującemu. Liczę, że wszystko się uda" - wspomina policjant.

Szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego są bardzo małe. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w niektórych przypadkach nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak istotne jest, by jak najwięcej osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy. Robiąc tak niewiele, możemy podarować drugiemu człowiekowi tak wiele.

(KWP w Katowicach. rk)

Powrót na górę strony