Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Kryształowe Gwiazdy wręczone!

Data publikacji 04.03.2019

W Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk wielkopolskich policjantów i policjantek. Nagrodą wyróżniono 61 funkcjonariuszy, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy. Ośmiu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny.

„Kryształowa Gwiazda” to szczególne wyróżnienie wręczane policjantom, którzy w swojej codziennej służbie lub poza nią, narażając swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka.

4 marca 2019 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, z udziałem licznie zaproszonych gości  odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano tych funkcjonariuszy, którzy swoją postawą pokazali, czym są dla nich słowa roty ślubowania.  „Kryształowe Gwiazdy” wręczył policjantom i policjantkom Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym. Listy gratulacyjne od Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna wręczył Dyrektor Gabinetu pan Michał Dembiński.

Podczas tegorocznej, czternastej już gali wyróżniono 61 stróżów prawa, z czego 8 otrzymało „Kryształową Gwiazdę ze wstęgą”. To wyróżnienie podkreślające fakt, że laureat uratował ludzie życie po raz kolejny.

Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów padły z ust szefa wielkopolskich mundurowych, szefa policyjnych związkowców w Wielkopolsce oraz przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z Policją oraz przełożonych wyróżnionych stróżów prawa.

Opisy czynów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. - 25 sierpnia 2017 roku, policjanci zatrzymali do kontroli kobietę, która jechała z nadmierną prędkością. Wtedy okazało się, że kierująca jest w zaawansowanej ciąży, źle się poczuła i chciała jak najszybciej dojechać do szpitala. Policjanci pomogli kobiecie szybko dotrzeć do szpitala. Po kilku minutach kobieta została przekazana pod opiekę lekarzy.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 6 listopada 2017 roku, policjant został skierowany na interwencję, gdzie mężczyzna miał wskoczyć do rzeki. Na miejscu funkcjonariusz wraz z strażakiem wskoczyli do wody, w celu przyholowania tonącego do brzegu. Akcja ratownicza przebiegała w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, dodatkowym utrudnieniem był wysoki poziom rzeki oraz szybki nurt. Policjant przyholował osobę do brzegu, a przy pomocy przybyłych na miejsce innych policjantów i strażaków, wyciągnięto desperata z wody. Osoba nie posiadała funkcji życiowych. Na skutek podjętych działań ratowniczych przywrócono u osoby czynności krążeniowo-oddechowe.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 19 listopada 2017 roku, policjanci zostali skierowani na interwencję na most Królowej Jadwigi w Poznaniu, gdzie mężczyzna chciał skoczyć do rzeki. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli mężczyznę siedzącego na barierce mostu z ciałem przechylonym ku rzece. Policjanci natychmiast podbiegli do desperata i wciągnęli go za ramiona na chodnik. Mężczyzna oświadczył, że chciał odebrać sobie życie. Osobę przekazano ratownikom medycznym przybyłym na miejsce interwencji.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 2 grudnia 2017 roku, wieczorem policjanci udali się na interwencję na ul. Okólna w Pile. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli na moście, po zewnętrznej stronie barierki mężczyznę, który krzyczał, aby policjanci nie podchodzili do niego bo skoczy do wody. Policjanci podjęli próbę negocjacji z desperatem a w pewnym momencie wykorzystując chwilę nieuwagi tego mężczyzny, chwycili go za ubranie i przenieśli w bezpieczne miejsce. Następnie osobę przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 11 grudnia 2017 roku, policjant został wysłany na interwencję do LO w Pile, gdzie uczeń miał odebrać sobie życie poprzez połknięcie większej ilości tabletek. Na miejscu policjant przy wskazanej osobie zauważył puste opakowanie po lekach. Funkcjonariusz u młodego człowieka natychmiast sprowokował wymioty, w wyniku czego uczeń zwrócił część połkniętych tabletek. Następnie osobę przekazano przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia. Działanie policjanta przyczyniło się do uratowania życia młodego człowieka.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - 19 grudnia 2017 roku, policjanci pojechali na interwencję domową, która zakończyła się wnioskiem do sądu za bezzasadne wezwanie Policji. W trakcie opuszczania budynku policjanci usłyszeli głos mężczyzny, który krzyczał, że jeden z mężczyzn w tym domu wziął linę i poszedł się powiesić. Policjanci natychmiast pobiegli za opisanym desperatem. Po wyważeniu drzwi od jednego z pomieszczeń, funkcjonariusze zauważyli wiszącego młodego mężczyznę. Nie oddychał i był nieprzytomny, policjanci odcięli go i podjęli czynności ratunkowe. Po trzech wdechach ratunkowych przywrócono funkcje życiowe.

Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - 3 grudnia 2017 roku policjanci dostali zgłoszenie, że jeden z mieszkańców bloku w Okonku zalewa sąsiadów. Na miejscu ustalili, że w mieszkaniu, z którego wydobywa się woda samotnie mieszka 78-letni mężczyzna. Mieszkanie było zamknięte, a z wnętrza mieszkania wydobywał się głos mężczyzny, który mówił, że nie może podejść ponieważ boli go ręka. Po kilkunastu minutach głos zamilkł, wtedy funkcjonariusze podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Wewnątrz policjanci znaleźli leżącego na podłodze w łazience mężczyznę. Starszy pan miał zakleszczoną rękę pomiędzy zaworem wody a toaletą i był bardzo osłabiony. Funkcjonariusze uwolnili rękę mężczyzny i udzielili pomocy przedmedycznej do przyjazdu karetki.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 7 stycznia 2018 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w związku ze zgłoszeniem o młodej dziewczynie, która miała pójść nad rzekę żeby odebrać sobie życie. Kiedy policjanci przeczesywali tereny nad rzeką w pewnym momencie zauważyli stojącą kobietę do pasa zanurzoną w wodzie. Policjanci wyciągnęli z wody kobietę i przekazali ją ratownikom pogotowia ratunkowego.

Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji  w Chodzieży - 13 stycznia 2018 roku - podjęli interwencję w mieszkaniu w którym doszło do pożaru. Mundurowi bez chwili zawahania rozpoczęli przeszukania pomieszczeń,  w wyniku czego znaleźli leżącą na tapczanie w pokoju starszą kobietę. Pani nie była w stanie sama wstać, więc policjanci przenieśli ją w bezpieczne miejsce. Następnie, wykorzystując gaśnice z radiowozu, zaczęli gasić źródło pożaru. Kobieta wyciągnięta z pożaru została zabrana przez ratowników medycznych do szpitala. Podjęte działania przyczyniły się do uratowania życia kobiety oraz do ograniczenia skutków pożaru w całej kamienicy.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 31 stycznia 2018 roku, policjanci zostali wysłani przez dyżurnego do mieszkania, gdzie syn zgłaszającej chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzny nie było w mieszkaniu. Mundurowi rozpoczęli poszukiwania i rozpoznali go przy pobliskim torowisku, gdzie próbował odebrać sobie życie rzucając się pod koła pociągu. Policjanci podbiegli do desperata, obezwładnili go, spadając razem z nim z nasypu kolejowego. Niedługo po tym nadjechał pociąg.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 28 grudnia 2017 roku policjanci udali się na miejsce wypadku drogowego, do którego doszło na obwodnicy Piły. Okazało się, że samochód ciężarowy z przyczepą wpadł do rzeki Gwda. Funkcjonariusze natychmiast weszli na kabinę pojazdu, która była zanurzona we wodzie i próbowali wydostać kierowcę z wnętrza pojazdu. Policjanci próbując wydostać osobę z pojazdu wskoczyli do wody i dalej próbowali wyciągnąć zakleszczonego kierowcę z pojazdu. Dopiero przybycie na miejsce Straży Pożarnej pozwoliło wydobyć kierowcę.

Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu -  17 grudnia 2017 roku policjanci zostali wysłani na interwencję domową, gdzie młody mężczyzna usiłował popełnić samobójstwo przez zażycie dużej ilości tabletek. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili leżącego na podłodze mężczyznę, który był nieprzytomny i miał drgawki. Mundurowi natychmiast przystąpili do czynności ratowniczych, dzięki czemu mężczyzna odzyskał przytomność.

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 16 grudnia 2017 roku, policjantka będąc na zwolnieniu lekarskim spowodowanym zaawansowaną ciążą, przebywała wraz z synem na placu zabaw jednej z poznańskich galerii. Kilkuletni syn policjantki podbiegł do niej, informując, że inne dziecko włożyło głowę w jakieś pręty i nie może jej wyciągnąć. We wskazanym miejscu policjantka zauważyła jak kobieta trzyma dziecko w powietrzu za tułów, jest przerażona i woła o pomoc. Chłopiec około 7 lat miał zakleszczoną głowę pomiędzy ramionami obrotowej bramki. Elementy osłony obrotowej bramki uciskały szyję dziecka przez co nie mógł swobodnie oddychać. Policjantka natychmiast zaczęła odrywać elementy bramki, aby umożliwić dziecku swobodne oddychanie. Chłopiec miał usytuowaną głowę w taki sposób, że istniało niebezpieczeństwo, że gdyby drzwi się przesunęły mogłoby złamać mu kark lub trwale uszkodzić kręgosłup. Po przybyciu na miejscu straży pożarnej oraz załogi karetki pogotowia, funkcjonariusze wyciągnęli chłopca i przekazali w ręce ratowników medycznych.

Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie -  12 marca 2018 roku, policjanci udali się na interwencję domową. Na miejscu przed blokiem zastali mieszkańców budynku. Osoby wskazały mieszkanie, w którym przebywa mężczyzna i usiłuje popełnić samobójstwo poprzez odkręcenie w mieszkaniu butli z gazem. Mundurowi stojąc przy drzwiach wyczuli specyficzny zapach ulatniającego się gazu. Natychmiast podjęli próbę wyważenia drzwi do tego mieszkania, a wewnątrz ujawnili leżącego na łóżku desperata. Mężczyzna ten próbował wyciągnąć z kieszeni zapalniczkę, ale interweniujący funkcjonariusze tego mężczyznę obezwładnili.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 20 marca 2017 roku policjanci jechali autem prywatnym na służbę do Poznania. W trakcie przejazdu na 324 km drogi krajowej nr 11 na terenie powiatu średzkiego, funkcjonariusze byli pierwszymi ze świadków wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów. W wyniku tego zderzenia poszkodowane zostały 3 osoby. Najciężej ranny doznał 25 cm rany ciętej lewej nogi na wysokości kolana. Policjanci natychmiast podjęli czynności ratunkowe i zakładając opatrunek uciskowy zatrzymali krwawienie. Funkcjonariusze wezwali na miejsce inne służby ratunkowe oraz monitorowali stan zdrowia pozostałych osób poszkodowanych. Policjanci natychmiast wyłączyli zapłon pojazdów, ponieważ z wnętrza tych aut wydobywał się dym i zapach spalenizny. Po przybyciu na miejsce straży pożarnej policjanci pomagali strażakom przenieść poszkodowane osoby do karetek pogotowia oraz śmigłowca.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 26 kwietnia 2018 roku, policjanci pełnili służbę w patrolu pieszym na terenie płyty Starego Rynku w Poznaniu. Około godz. 18 podbiegła do funkcjonariuszy 10-letnia dziewczynka i poinformowała o pożarze jednej z kamienic. Funkcjonariusze natychmiast tam pobiegli i zauważyli wydobywające się kłęby dymu z poddasza kamienicy. Mundurowi poinformowali o zdarzeniu dyżurnego oraz pobiegli na szczyt klatki i rozpoczęli ewakuację osób znajdujących się w mieszkaniach. Na poddaszu w warunkach silnego zadymienia czołgając się po podłodze sprawdzili poddasze i z jednego z mieszkań wyprowadzili obywatela. Policjanci na klatce schodowej przeprowadzili ewakuacje pozostałych osób ostrzegając ich o pożarze. Straż pożarna dotarła na miejsce gdy już policjanci upewnili się, że wszystkie osoby są bezpieczne.  

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. - 24 maja 2018 roku policjant w trakcie służby, gdy wychodził z budynku przy ul. Sportowej usłyszał wołanie o pomoc. Hałas dochodził z pobliskiego bloku. To właśnie tam na wysokości 3 piętra przez okno zwisał mężczyzna, którego resztkami sił trzymała kobieta wzywająca pomocy. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł w to miejsce a wraz z nim przechodzący obok pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Policjant, gdy już dobiegł na miejsce od razu chwycił desperata za ręce i zaczął wciągać do wnętrza budynku.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 31 maja 2018 roku, policjanci zauważyli na ulicy w trakcie patrolu zdenerwowaną kobietę, która machała w ich kierunku rękoma. Kobieta wskazała mężczyznę, który trzymając się rękoma ogrodzenia wisiał nad torami. Mundurowi natychmiast podbiegli do desperata, w ostatniej chwili chwycili go za ręce i wciągnęli na chodnik. Mężczyznę przekazano ratownikom medycznym, którzy przybyli na miejsce interwencji

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu –  4 marca 2018 roku policjanci zostali wysłani na ulicę 28 czerwca 1956 roku, gdzie zawaliła się kamienica. Funkcjonariusze na miejscu  zastali gruzowisko powstałe w wyniku zawalenia się czterokondygnacyjnego budynku. Policjanci natychmiast zabrali się do akcji ratowniczej, wyprowadzali osoby poszkodowane, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, zabezpieczyli drogę życia dla karetek pogotowia oraz straży pożarnej. Funkcjonariusze wraz ze strażakami przeszukali mieszkania i wyprowadzili z budynku trzy osoby poszkodowane, które same nie mogły wydostać się z budynku. Policjanci narażając własne życie, przyczynili się do uratowania życia innych osób.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 10 czerwca 2018 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w związku ze zgłoszeniem dotyczącym mężczyzny w rzece. W rejonie ul. Piłsudskiego w rzece Prosna funkcjonariusze zauważyli krzyczącego mężczyznę, który porwany przez nurt rzeki próbował utrzymać się na powierzchni wody. Mundurowi wskoczyli do rzeki i brodząc w mulistym dnie złapali go za rękę, następnie wyciągnęli na brzeg.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 22 grudnia 2017 roku policjanci zostali wysłani na interwencję do mieszkania, z którego wydobywa się dym. Policjanci ustalili, że w mieszkaniu przebywa starszy mężczyzna. Nie czekając na przyjazd straży pożarnej weszli do zadymionego pomieszczenia, gdzie na podłodze znaleźli wzywającego pomocy półprzytomnego 74-latka. Mężczyznę natychmiast wyprowadzono z budynku i udzielono pomocy przedmedycznej.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 30 maja 2018 roku policjant pełnił służbę wspólnie z funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei. Mundurowi zostali skierowani na miejsce, gdzie na torach miał leżeć mężczyzna. We wskazanym miejscu funkcjonariusze zauważyli mężczyznę idącego w kierunku nadjeżdżającego pociągu. Podbiegli do  desperata i zepchnęli go z torowiska.

Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 5 maja 2018 roku dzielnicowy wspólnie z drugim policjantem pełnił służbę obchodową na terenie Mosiny. Policjanci zostali wysłani na interwencję pod adres gdzie kobieta stoi na dachu budynku i chce popełnić samobójstwo. Po wejściu na dach jeden z policjantów rozmawiał z kobietą i próbował ją przekonać do bezpiecznego zejścia. W trakcie prowadzenia rozmowy policjanta z desperatką na miejsce dotarły trzy załogi Straży Pożarnej, które rozstawiły „skokochron”. Na dach budynku weszli strażacy, żeby wspomóc policjanta. Mundurowi wspólnie cały czas prowadzili rozmowy z kobietą. W pewnym momencie, gdy kobieta była odwrócona w kierunku strażaków, policjant podbiegł do niej i chwycił ją za rękę odciągając od krawędzi dachu.

Policjant z Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu - 22 grudnia 2017 roku, policjant pełnił służbę wraz z innym policjantem. W trakcie realizacji zadań służbowych na trasie nr 12 pomiędzy miejscowościami Wilków a Serby policjanci zauważyli wypadek drogowy - zderzenie dwóch pojazdów osobowych. O zdarzeniu funkcjonariusze natychmiast powiadomili dyżurnego. Wyróżniony policjant polecił koledze z patrolu zatrzymać pojazd w poprzek jezdni oraz nadzorować osobę konwojowaną. Kierowca pojazdu Iveco sam wydostał się ze swojego pojazdu, natomiast kierowca samochodu Citroen był zakleszczony w pojeździe, oraz miał rozciętą głowę. Z uwagi na wylewające się z pojazdu płyny eksploatacyjne oraz silny zapach gazu policjant podjął decyzję o wyjęciu mężczyzny z samochodu. Mundurowy siłowo otworzył zakleszczone drzwi, a następnie ewakuował z auta poszkodowanego mężczyznę. Policjant ułożył osobę w pozycji bezpiecznej i zastosował osłaniający opatrunek na ranę głowy.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 30 czerwca 2018 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję domową, gdzie starszy mężczyzna miał się przewrócić i nie dawać oznak życia. Na miejscu interwencji funkcjonariusze ujawnili leżącego na podłodze mężczyznę, który nie ruszał się. Policjanci natychmiast przystąpili do ratowania osoby, w pierwszej kolejności udrożnili drogi oddechowe ze skrzepów krwi, a następnie rozpoczęli resuscytację krążeniową. Po około 2 minutach mężczyzna odzyskał przytomność. Starszego mężczyznę zabrała do szpitala przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia.

Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 26 sierpnia 2018 roku, policjant został wysłany na interwencję domową w miejscowości Kostrzyn Wielkopolski. Według relacji zgłaszającej, jej mąż poszedł do pomieszczenia gospodarczego i odgrażał się, że  popełni samobójstwo. Funkcjonariusz poszedł we wskazane miejsce i przez szczelinę w drzwiach zauważył mężczyznę z pętlą na szyi, stojącego na drewnianym pieńku. Policjant  wyważył zamknięte drzwi oraz odciął sznur. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia ratownicy medyczni zabrali desperata do szpitala.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji  w Wągrowcu - 27 sierpnia 2018 roku, policjanci podjęli interwencję w związku ze zgłoszeniem o próbie samobójczej mieszkańca Wągrowca. Policjanci przeczesali wskazany obszar przy torach kolejowych i w zaroślach znaleźli mężczyznę wiszącego na pasku. Uwolniony desperat nie reagował na żadne bodźce, więc policjanci rozpoczęli resuscytację. Po kilku chwilach mężczyźnie przywrócono funkcje życiowe.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 20 października 2018 roku, policjanci pojechali na interwencję domową dotyczącą próby samobójstwa. Na miejscu – w altanie, funkcjonariusze znaleźli kobietę która powiesiła się na przewodzie elektrycznym. Natychmiast odcięli desperatkę i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku tych działań kobiecie przywrócono funkcje życiowe.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 25 czerwca 2018 roku, policjanci w trakcie służby przejeżdżając radiowozem zauważyli na jednym z osiedli w Kaliszu jak dziecko około 5 lat stoi na parapecie zewnętrznym jednego z mieszkań na wysokości 1 piętra. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencje w trakcie której jeden z policjantów pozostał przed blokiem asekurując dziecko a drugi pobiegł do tego mieszkania. Po próbie wyważenia, w pewnym momencie drzwi od mieszkania otworzyła matka  chłopca. Policjant pobiegł w stronę okna i ściągnął chłopca z parapetu. Jak się okazało, dziecko było niepełnosprawne.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni - 12 listopada 2018 roku, policjanci zostali wysłani przez Dyżurnego KPP Września w rejon ratusza miejskiego, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli mężczyznę wiszącego na drzewie. Obaj mundurowi podbiegli do desperata, podnieśli go, złamali gałąź na której wisiał i oswobodzili z pętli wisielczej. Mężczyzna był nieprzytomny i nie dawał oznak życia. Policjanci natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przywrócili mężczyźnie funkcje życiowe.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - w dniu 30 lipca 2018 roku, policjanci z polecenia Dyżurnego KPP w Gnieźnie zostali wysłani na interwencję domową, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli mężczyznę, który miał owinięty wokół szyi kabel i wisiał na futrynie drzwi. Mundurowi natychmiast uwolnili osobę i rozpoczęli resuscytacje krążeniowo-oddechową. Po kilku minutach udało się przywrócić desperatowi funkcje życiowe.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 22 grudnia 2018 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję po zgłoszeniu, że w rzece Prośnie topi się mężczyzna. Funkcjonariusze na miejscu zauważyli mężczyznę, który wynurzał się z wody i wzywał pomocy. Policjanci wyciągnęli mężczyznę z rzeki i udzielili pierwszej pomocy.  

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 6 stycznia 2019 roku, policjanci zostali wysłani na miejsce, gdzie na rurze ciepłowniczej biegnącej wzdłuż mostu na rzece Prośnie miał siedzieć mężczyzna. Mundurowi błyskawicznie odnaleźli mężczyznę, który znajdował się około 4 metrów od lustra wody. Z osobą był utrudniony kontakt i w pewnym momencie mężczyzna ten wypowiadając słowa „muszę to zrobić” skoczył do wody. Po stromym i oblodzonym brzegu policjanci zeszli w kierunku desperata i chwytając za ubranie wyciągnęli go na brzeg.

Policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – 22 stycznia 2019 roku, policjant przebywając w trakcie urlopu w hotelowym basenie, podczas nurkowania z synem, zauważył na dnie nieruchome ciało dziecka. Funkcjonariusz natychmiast podpłynął i z pomocą ratownika wyciągnął dziecko na brzeg. Było sine, bez tętna i oddechu. Policjant poprosił ratownika o przyniesienie torby ratowniczej a sam rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Po minucie dziecko zwymiotowało i odzyskało tętno i oddech, jednak cały czas było nieprzytomne. Z przyniesionej przez ratownika torby podano 4-latkowi tlen i monitorowano jego stan, do czasu przyjazdu karetki. Gdy na miejscu pojawili się ratownicy medyczni, dziecko było już przytomne.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – 23 stycznia 2019 roku, policjanci zostali wysłani przez Dyżurnego KMP w Poznaniu na most Królowej Jadwigi, skąd mężczyzna miał wskoczyć do rzeki Warty. Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce, gdzie zauważyli przytomnego, dryfującego mężczyznę. Mundurowi natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej, jeden z policjantów założył skafander i przy asekuracji kolegi z patrolu wszedł do wody. Mimo bardzo trudnych warunków policjanci wspólnie wyciągnęli desperata z lodowatej rzeki. Następnie osobę przekazano przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia.

Iwona Liszczyńska

 

 

Powrót na górę strony